1. HABERLER

  2. KARS

  3. Bölge Planı çalıştayları başladı
Bölge Planı çalıştayları başladı

Bölge Planı çalıştayları başladı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2024-2028 yıllarını kapsayacak Bölge Planı için dört ildeki çalıştaylara başladı.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Serhat Kalkınma Ajansı, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinden oluşan TRA2 Bölgesi için 2024-2028 Bölge Planı çalışmalarına başladı. TRA2 Bölge Planı kapsamında, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve Onbirinci Kalkınma Planına uyumlu bir şekilde bölgenin mevcut durumu ve potansiyel kaynakları değerlendirilerek bu kaynakların kalkınma amaçlarına hizmet etmesi, bölgenin verimliliğinin yükseltilmesi, ulusal kalkınmaya, rekabet gücüne ve istihdama katkı sağlaması amaçlanıyor. SERKA öncülüğünde hazırlık çalışmalarına başlanan 2024-2028 Bölge Planı’nın, illerin sosyo-ekonomik gelişme eğilimlerini, yerleşimlerin gelişme potansiyellerini ve sektörel hedefleri belirlemesi, bu hedeflerin toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilerek hayata geçirilmesine olanak sunacak kapsamlı bir stratejik çerçeve ortaya koyması hedefleniyor. Bu kapsamda SERKA, bölgenin sorunlarına çözüm bulmak ve bölgenin potansiyelinden daha etkin faydalanmak amacıyla kamu-özel-sivil toplum kuruluşları da dâhil olmak üzere toplumun her kesiminden katılımcılar ile 7 tematik alanda görüşmeler gerçekleştirmek üzere 1-4 Ağustos 2022 tarihleri arasında TRA2 Bölgesi’ndeki illerde çalıştaylar düzenlemeye başladı. Çalıştaylar kapsamında düzenlenecek olan odak grup toplantıları ile bölgenin sektörel bazda mevcut durumu ele alınarak gelecek vizyonu ortaya koyulması amaçlanıyor. Ardahan ve Kars illerinde çalıştaylar geniş katılımla yapıldı.

Çalıştayların açılışında konuşan SERKA Genel Sekreteri Nurullah Karaca 2024-2028 yıllarını kapsayacak olan Bölge Planı’nı bütün paydaşların katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, paydaşların görüş ve önerilerinin planın hazırlanmasına büyük katkı sunacağını söyledi. Karaca, Bölge Planı’nın, bölgenin kalkınmasında önemli bir yol haritası olduğunu kaydetti. Çalıştaylara Çarşamba ve Perşembe günleri Iğdır ve Ağrı illeriyle devam edilecek.

Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke geneline daha eşit bir şekilde yayılması ve tüm bölgelerin potansiyelinin değerlendirilerek ulusal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlanması amacıyla hazırlanacak bölge planlarının koordinasyonu görevi 2024-2028 yıllarını kapsayan dönem için merkezi düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına; yerel düzeyde ise Bakanlığın yönlendirmeleri çerçevesinde Serhat Kalkınma Ajansı’na verilmiştir.

bolge-plani-calistaylari-basladi-(1).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(2).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(3).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(4).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(5).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(6).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(7).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(8).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(9).jpgbolge-plani-calistaylari-basladi-(10).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.