1. HABERLER

  2. KARS

  3. Kars’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü
Kars’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü

Kars’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü

Kars’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

A+A-

KARS HAKİMİYET

İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un Valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programları, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun daha sonra makamında tebrikleri kabul etti. Altun başkanlığındaki heyet Kars Valisi Türker Öksüz’ü de makamında ziyaret ederek, çiçek hediye etti.

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Sinevizyon gösterisi, şiirler ve öğretmenler adına günün anlam ve önemi belirten konuşmalarla devam etti. Program mesleğe yeni başlayan öğretmenler and içme töreni ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu onurlu ve şerefli mesleği yapan bir öğretmen olarak bütün meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken bizden önce bu mesleği icra eden ve bugün aramızda olmayan emekli öğretmenlerimizden hayatta olanlara uzun ve sağlıklı ömür, başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebedi hayata intikal etmiş öğretmenlerimize de Cenabı Mevla’dan rahmet dilerim.  Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve en anlamlı mesleğidir. Şüphesiz her meslek insanlık tarihinde önemli yere sahiptir. Ancak öğretmenlik mesleğinin ana öznesi insandır. İnsanların her alanda daha iyi yetişmesini konu aldığı için öğretmenlik mesleği diğer mesleklerden daha çok önem arz etmektedir. 2 Öğretmenlik mesleğini diğer mesleklerden ayıran ve bu mesleği diğer mesleklerden daha önemli kılan diğer bir yönü de ilk insanla birlikte var olması ve yeryüzünde son insan var olana kadar devam edecek bir meslek olmasıdır. Çünkü Öğretmenlik mesleğinin hammaddesi insan, ürünü de insandır. İnsanı konu alan, insanı eğiten, insanı öğreten bir meslek elbette ki kutsal bir meslek olarak tarihin her döneminde kendisine yer edinecektir. Kıymetli Meslektaşlarım, Hem ham maddesi insan hem de ürünü insan olan bir mesleği icra etmek çok kıymetli ve aynı zamanda büyük bir sorumluluk gerektiren bir görevdir. 3 Öğretmenlik mesleği sadece bir sınıfta belirli bir zaman aralığında icra edilecek bir meslek değildir” dedi.

Altun, “Öğretmenlik her yerde her alanda bilgi, birikim ve en önemlisi de ahlak kurallarına saygıyı gerektiren bir meslektir. Ayrıca, eğitilmesi ve yeteneklerinin dışa çıkarılması için anne ve babaları tarafından hiçbir şekilde, hiç bir varlıkla değiştirilmeyen ve hiç bir şekilde kıymet biçilmeyen biricik evlatları bizlere teslim edildiği günden itibaren o çocukların bizim için birer emanet olduğu şuuruna sahip olmayı gerektiren bir meslektir. Aldığımız bu emanet aynı zamanda insanlık adına bize teslim edilen bir emanettir. Bu şuurla hareket etmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Bizler bu sorumluluğun gereğini en iyi şekilde yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışmak zorundayız. Bizlere emanet edilen gençlerimizi yetiştirirken onların yaratılış kodlarına dokunmadan genetiklerini değiştirmeden çağımızın bilgi ve teknolojisiyle donatıp onları vatanımıza, 4 milletimize ve bütün insanlara hizmet edecek birer hayırlı ve yararlı birey olarak yetiştirmek en büyük görevimizdir. Yine bizler bu sorumluluğumuzu ifa ederken hiç bir öğrencimizin şekline, rengine, dinine ve diline bakmadan sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Kıymetli Meslektaşlarım, Her ne kadar öğretmenlik bir meslek olarak bilinir ve o şekilde tanımlanırsa da öğretmenlik bir meslekten öte bir sanattır. Bütün sanatçılar eserlerinin dış görünüşleriyle uğraşır onların daha güzel ve daha estetik olması için bütün yeteneklerini sergileyerek eserlerinin görselliğine önem verirler. Bizler ise eserlerimizin dış görünüşleriyle asla uğraşmayız. Eserlerimizin, yani öğrencilerimizin ruhuna, zihnine uzanır ve onların iç dünyasına dokunuruz. 5 Böylece onlara geleceğin ufkunu açacak yöntemleri öğretir ve onların o yolda yürümesine destek oluruz. Belirlenecek yol vatana, millete, insanlığa hayırlı hizmet edecek yol olmalıdır. Şurası asla unutulmamalıdır. Her şeye kıymet biçilir, her şeyin bir değeri vardır; ancak öğretmenin eserine kıymet biçilemez. Hiç bir eser sahibi eseriyle iletişim kanallarını öğretmenler kadar kullanamaz. Sadece öğretmenler eserleriyle iletişim kurarlar. Sadece bizler eserimiz olan öğrencilerimizle konuşur, onları yönlendirir ve onlarla hem hal oluruz. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ile anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutlarım ve hepinize saygılar sunarım” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Vali Türker Öksüz, “Her bireyin yetişmesinde büyük rol üstlenen, ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç dimağlara işleyip, onları geleceğe hazırlama konusunda her türlü fedakârlığı gösteren siz öğretmenlerimize ülke olarak, millet olarak minnettar olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.  Bugün gelinen noktada; kalkınma ve gelişme sürecinde eğitim-öğretimin yeri inkâr edilemez. Bir toplumun ortaya koyduğu eğitimin kalitesi, diğer bir deyişle eğitim ve öğretim sektörüne verdiği ve biçtiği değer, onun aynı zamanda gelişmişlik ve kalkınmışlık derecesi ile de doğrudan ilgilidir.  Bu sebeple; kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olmak hiç kuşku yok ki eğitim ve öğretim alanındaki sorunlarını çözmüş toplumlar olmakla mümkün olacaktır. Bu kadar ulvi ve önem arz eden bu görevi ifa ederken siz öğretmenlerden beklentimiz; “insanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışıyla genç nesillere çağın gerektirdiği bilgi donanımını kazandırıp, onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmak, evrensel değerleri gözetip, milli ve manevi kültürümüzü özümseyen, bilgi ışığında, çok okuyan ve sorgulayan nesiller yetiştirmenizdir. Her geçen gün marka şehir olma yönünde ilerleyen, Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan kapısı ve engin tarihi mirası, kültür ve sanat altyapısı güçlü ilimizde eğitimdeki başarı çıtasını daha yükseklere çıkarma konusunda azimli ve kararlıyız” şeklinde konuştu

Vali Türker Öksüz, daha sonra özetle şunları söyledi:

“Hedefimiz, eğitimde de özellikle turizm alanında yakaladığımız ivmeye paralel olarak başarı düzeyini yükseltmek, eğitim ve öğretim kalitesinde bir başarı hikâyesi yazmaktır. İlimizin lise ve üniversiteye girişteki başarı düzeyini daha üst seviyelere taşımak zorundayız. Hem Kars olarak hem de ülke olarak ileriye gitmek zorundayız.  Bu amaçla, milli eğitim bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonuna paralel olarak eylem planı hazırladık ve uygulamaya koyduk. Bu eylem planımızın etkin bir şekilde uygulanmasıyla ve sizlerin gayretiyle hep beraber inşallah eğitim altyapısı sağlam, ulusal ve uluslararası platformlarda başarılarıyla adından söz ettiren bir şehir olacağımıza yürekten inanıyorum.  Görevinizi bu bilinçle yürüteceğinize, sorumluluklarınızı bu mesleğin gerektirdiği değerlere uygun bir şekilde yerine getireceğinize, kendinizi sürekli olarak yenileyerek geliştireceğinize olan inancımız sonsuzdur.  Millet için, vatan için, ortak mutluluk için, sağlıklı, güvenli bir toplum için, daha güçlü ve refah düzeyi yüksek bir devlet ve millet için, geleceğin modern Türkiye’si için en büyük görev sizlere düşmektedir. Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum. “Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirerek, başöğretmen Atatürk’ün gösterdiği hedefte yürümekte olan ve güzel ülkemizin aydınlık nesillerini yetiştirmek amacıyla çalışan, gayret gösteren siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler günü’nü kutluyorum.  Şehit öğretmenlerimize ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimize bir kez daha cenabı Allah’tan rahmet, gazi öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından tören, şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, mesleğe yeni atanan öğretmenlerin yemin etmesi ve müzik dinletisiyle sona erdi.

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü törenine; Vali Türker Öksüz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nazif Yücel, Azerbaycan Kars Başkonsolusu Nuru Guliyev, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İlçe Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, daire müdürleri ve öğretmenler katıldı.

kars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(1)-002.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(2)-002.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(3)-002.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(4)-002.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(5)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(6)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(7)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(8)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(9)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(10)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(11)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(12).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(13).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(14).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(15).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(16).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(17).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(18).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(19).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(20).jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(21)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(22)-001.jpgkars’ta-24-kasim-ogretmenler-gunu-(23)-001.jpg

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.