1. HABERLER

  2. KARS

  3. KATSO'da manavlar ile toplantı yapıldı
KATSO'da manavlar ile toplantı yapıldı

KATSO'da manavlar ile toplantı yapıldı

Sektörlerine yönelik sorunlarını ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini anlatan Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri(Manavlar) Sebze Hali’nin şartlarından dert yandı.

A+A-

KARS HAKİMİYET

Kars Manavları Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı Kars Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu Başkanlığında, Ticaret İl Müdürü Adem Beyribey, Kars Ticaret ve Sanayi Odası 10. Meslek Komitesi Başkanı Fikret Balkay, Kars Belediye Başkanlığı Temsilcileri ve Yaş Sebze ve Meyve Perakende Ticareti (Manav) temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşti.

Sektörlerine yönelik sorunlarını ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini anlatan Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri(Manavlar) Sebze Hali’nin şartlarından dert yandı.

MANAV’LAR SEBZE ve MEYVE HALİ ŞARTLARINDAN YAKINDI:

SEBVE ve MEYVE HALİ’NİN ŞARTLARI BİZLERİ BAŞKA GÜZERGAHLARA ZORLUYOR

Toplantıda söz alan sektör temsilcileri, “Kars Sebze Hal’inin fiziki şartlarının uygunsuzluğu, toptancıların Sebze Hal’ini terk etmesi ve buna bağlı olarak istenilen miktarda ve tazelikte sebze meyveye ulaşılamaması bizleri başka güzergahlara zorlamıştır” dedi.

Sektör temsilcileri sözlerinin devamında; Kars Sebze Hal’i ile çok uzak bir noktada ve fiziki şartları çok olumsuz. Haftada iki kez mal girişi yapılmakta ve bu miktar ilin kapasitesinin çok altında kalmaktadır. Hal böyle olunca tüketicilerin taze sebze ve meyve talebi karşılanamamaktadır. Ayrıca tüketiciler günlük taze ve çeşitli sebze talep etmektedirler, Ancak Kars Sebze Hal’inde toptancıların az olması sebebi ile tüketicilerin talep ettiği çeşitli ürünler Kars Sebze Hal’inde bulunamamaktadır.

FİYATLAR ÇOK YÜKSEK

Manavların Kars Sebze ve Meyve Hal’ini tercih etmemesinin nedenlerinden birisi de fiyatların çok yüksek olması olarak dile getirildi.

Sektör temsilcileri, Kars Sebze ve Meyve Hali’nde toptan olarak satış yapan firmaların sayısının az olması tek fiyat uygulamasını ortaya çıkarmakta ve bu durum rekabetin önüne geçerek fiyatların çok yüksek olarak tüketicilere yansımasına sebep olmaktadır. Fiyatlar yüksek olunca tüketiciler fiyat yüksekliğini manavlardan bilmekte ve şikayetlerini dile getirmektedir.

TÜKETİCİLERİ DE DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

Kars Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri : “Sebze ve Meyve Hali’nde ürün fiyatlarının çok yüksek olması tüketiciye olumsuz olarak yansımaktadır. Bizler tüketicileri de düşünmek zorundayız. Tüketiciye taze ve ucuz meyve ve sebze ulaştırmak biz manavların vazifesidir. Ancak, bu denli önemli bir sektör hijyen ve fiziki şartları uygun olmayan bir Hal’de, 6-7 toptancının umuduna bırakılmıştır. Kars Sebze ve Meyve Hali’nde ticaret tıkandığından bizler tüketicileri düşünerek başka güzergahlara yöneldik. Tüketicilerden almış olduğumuz olumlu görüşler haklılığımızı göstermektedir” diye konuştu.

ÇEŞİTLİ, TAZE SEBZE ve MEYVE BULMAK İMKANSIZ

Kars Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri: “Kars Sebze ve Meyve Hali’nde 6-7 toptancı kaldığını, toptancıların çeşitli nedenler ile işlerini terk ettiğini ve bu durumun tüketicilere olumsuz olarak yansıdığını dile getirdi. Sektör temsilcileri sözlerinin devamında “manavlar olarak Kars Sebze ve Meyve Hali’ne giderek istediğimiz ürünü almamız imkansız hale gelmiştir. Toptancı ürününü satarken başka ürünleri de şart koşmaktadır. Tek fiyat uygulaması olması ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz tüm bu sorunları da

kabullendik ancak, taze ve çeşitli sebze ve meyve Kars Sebze Hali’nde bulmak artık imkansız hale gelmiştir. Bizim başka güzergahlara yönelmemiz tercih değil, zorunluluk olmuştur” diye konutu.

AYAKTA KALABİLMEMİZ İÇİN REKABET ETMEMİZ GEREKİYOR

Kars Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri : Kars’ta manav sektörünün çok güzel bir noktaya geldiğini, tüketicilerin taze sebze ve meyveye makul fiyatlar ile ulaşabildiklerini dile getirerek “biz manavlar ayakta kalabilmek için taze ve çeşitli ürünler getirerek bu ürünleri tüketiciye uygun fiyatlara vermek zorundayız. Aksi durumda sektör içerisinde ayakta kalmamız mümkün değildir. Ticaretimizi Kars Sebze Hali’ne bağlı kalarak yaparsak sektör içinde rekabet edebilmemiz de ayakta kalmamız da mümkün değildir. Bunun örnekleri de daha önce görülmüştür. Kars Sebze ve Meyve Hali’ne bağlı kalarak ticaret yapan tüm manavlar sektörde tutunamayarak kapanmak zorunda kalmışlardır.” Diye konuştular.

YENİ HAL ve HALDE BULUNAN ESNAF SAYISI ARTMADAN SEKTÖRE ÇÖZÜM BULUNAMAZ

Kars Sebze ve Meyve Perakende Sektör Temsilcileri, “mevcut Sebze ve Meyve Hali ile sektörün yürümesi mümkün değildir. Öncelikle şehir merkezine yakın bir noktada yeni ve fonksiyonel bir Sebze ve Meyve Hali kurulmalıdır. O zaman biz manavlar da Sebze ve Meyve Hali’nden işyeri tutarak ticaretimizi Kars Hali’nde yaparız, ürünlerimiz Kars Hali’ne indiririz ve ürün tazeliği ve çeşitliliği sağlarız. Bunun dışında sektör sorunlarını çözmek mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

BAŞKAN ALİBEYOĞLU: ÇÖZÜM İÇİN KATSO OLARAK GEREKENİ YAPACAĞIZ

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu; “öncelikli olarak toplantımızı Sebze ve Meyve Hali Toptancı esnafı ile yaptık. Sorunlara tek taraflı yaklaşmamak için ikinci toplantımız siz manavlar ile yaptık. Yaptığımız iki toplantıda da gördük ki Kars Sebze ve Meyve Hali sektörün sırtına bıçak gibi saplanmış ve sektörü baltalamaktadır. Bu duruma acil olarak çözüm bulmamız gerekmektedir. Çözüm merkezi Kars Belediyesidir. Biz iki toplantımızda da tutmuş olduğumuz raporları bileştireceğiz ve ilgili tüm mercilere ileteceğiz. KATSO olarak bizlere düşen görev siz üyelerimizin sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmektedir. Biz sektörde faaliyet gösteren tüm esnaflarımızın sorunlarını dinledik ve sorunlar ile çözüm önerilerini tespit ettik. Bundan sonraki süreç çözüm önerilerini hayata geçirmek olacaktır.” Diye konuştu.

TİCARET İL MÜDÜRÜ BEYRİBEY: KAZANAN HEM SATICI HEM TÜKETİCİ OLACAKTIR

Toplantıda konuşma yapan Ticaret İl Müdürü Adem BEYRİBEY, “Burada amacımız hem toptancının hem satıcının hem de tüketicinin kazanmasıdır. Ancak, şartlar öyle ki bu sektörün kazananı yoktur. Toptancı malını satamıyor, satıcı bin bir zahmetle başka illerden ürün getirerek satış yapmaya çalışıyor, tüketici ürünleri alması gerekenden daha pahalıya alıyor. Dolayısı ile bu sektörde herkes kaybediyor. Sorunlar belli çözümler belli. Biz Ticaret İl Müdürlüğü olarak hem üreticinin hem tüketicinin yanındayız. İlimize yeni ve fonksiyonel bir Sebze Meyve Hali’nin yapılması durumunda kazananın hem satıcılar hem de tüketiciler olacağını düşünmekteyiz.” Diye konuştu.

katsoda-manavlar-ile-toplanti-yapildi-(1).jpgkatsoda-manavlar-ile-toplanti-yapildi-(2).jpg

Bu haber toplam 393 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.