1. HABERLER

  2. KARS

  3. Yarıyıl tatili öncesi uzmanından velilere 'karne' uyarısı
Yarıyıl tatili öncesi uzmanından velilere 'karne' uyarısı

Yarıyıl tatili öncesi uzmanından velilere 'karne' uyarısı

Karne heyecanı öncesi velilere uyarılarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Osmanoğlu, “Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.” dedi.

A+A-

Volkan KARABAĞ

Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Devrim Erginsoy Osmanoğlu, yurt genelinde olduğu gibi Kars’ta da yaşanacak karne heyecanı öncesi velilere uyarılarda bulundu.

21 Ocak tarihinde başlayacak ve 6 Şubat'a kadar devam edecek olan yarıyıl tatili için öğrencilerin karne heyecanına sayılı günler kaldı. Karne heyecanı öncesi velilere uyarılarda bulunan Osmanoğlu, “Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.” dedi.

Karne günlerinin olumsuz algılanmasının en büyük sebeplerinden birinin ailelerin karneye gereğinden fazla anlam yüklemesi olduğunu ifade eden Osmanoğlu, “Unutmamak gerekir ki karnesi düşük notlarla gelen çocuğumuzun okul başarısı pek çok etkene bağlı olarak değişir. Çocuğumuzun akademik başarısızlığının nedeni motivasyon eksikliği, dikkat ya da odaklanma sorunları, kişilik özellikleri gibi bireysel farklılıklardan kaynaklanabileceği gibi, öğretim sisteminden, anne-baba ve öğretmenin tutumlarından ve çevresel pek çok faktörden etkilenir.” ifadesini kullandı.

Karne günlerinin pek çok öğrenci için hayatlarının en önemli günlerinden birisi olduğunu anımsatan Osmanoğlu, “Karne günü bazı öğrenciler için gurur ve mutluluk olarak değerlendirilirken bazı öğrenciler için kaygı, korku ve üzüntü sebebi olabilir. Karne günlerinin olumsuz algılanmasının en büyük sebeplerinden biri, ailelerin karneye gereğinden fazla anlam yüklemeleridir. Unutmamak gerekir ki karnesi düşük notlarla gelen çocuğumuzun okul başarısı pek çok etkene bağlı olarak değişir. Çocuğumuzun akademik başarısızlığının nedeni motivasyon eksikliği, dikkat ya da odaklanma sorunları, kişilik özellikleri gibi bireysel farklılıklardan kaynaklanabileceği gibi, öğretim sisteminden, anne-baba ve öğretmenin tutumlarından ve çevresel pek çok faktörden etkilenir. Tüm bu faktörlerin gözden geçirilerek çocuğun başarısızlık nedeni belirlenerek ona yardım edilmesi gereklidir. Dolayısı ile gerçekten ortada bir başarısızlık söz konusu ise, bunun tek sorumlusu çocuk olmamalıdır.” diye konuştu.

Osmanoğlu, velilerin çocuklarına karşı olumsuz ifadelerden de kaçınmaları gerektiğini kaydederek, “Karne günü ilk dikkat edilmesi gereken sadece kötü notlara değil çocuğunuzun karnesindeki iyi notlarıdır. Yapacağınız yorumları iyi notlardan başlamalı daha sonra diğer notların neden istenilen düzeyde olmadığını çocuğunuzla konuşmalısınız. Çocuk etkili ve verimli ders çalışma yollarını bilmeye bilir. Bunun için okuldaki rehber öğretmenlerden destek alın ve başarıyı arttırmak için nasıl bir yöntem izleyeceğinizi öğrenin. Çocuğunuzun yeteneklerini hangi alanda daha başarılı olabileceğini belirleyerek başarısını arttırmak için nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda siz de ona yardımcı olun. “Sen yapamazsın”, “başarısızsın”, “bir şey beceremezsin” gibi olumsuz ifadeler yerine “ben sana güveniyorum, başarabilirsin” şeklinde olumlu ifadeler kullanın. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Çocuğunuzun başarılı olduğu alanlarda mutlaka onu takdir edin. Bu, onun kendine olan güveninin arttıracaktır.” dedi.

Kötü karnenin düzeltilebileceğini ancak çocuğun kişiliğine verilen zararın telafi edilemeyeceğini de vurgulayan Osmanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Başarısız karne getirdiği için çocuğunuzun tatil zamanını ders çalışması için zorlamayın ama başarısız olduğu derslerle ilgili yoğun ve yorucu olmayan bir çalışma programı yapılabilirsiniz. Başarı düzenli çalışma sonucu gelir. Bu sebeple eğitim sürecinde düzenli olarak ve seviyesine uygun kitaplar okumasını sağlayın. Her ne olursa olsun kötü karne düzeltilebilir fakat çocuğunuzun kişiliğine verilen zarar telafi edilemeyebilir. Bu sebeple öğretim sürecinde çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini belirlemek ve bu zayıf yönlerini görüp desteklemek onu başarıya taşımanın en etkili yoludur. Çocuklarınızla birlikte keyifli bir tatil ve sonraki öğretim döneminde etkili ve verimli geçen bir yıl dilerim.”

yariyil-tatili-oncesi-uzmanindan-velilere-karne-uyarisi-(1).jpgyariyil-tatili-oncesi-uzmanindan-velilere-karne-uyarisi-(2).jpgyariyil-tatili-oncesi-uzmanindan-velilere-karne-uyarisi-(3).jpgyariyil-tatili-oncesi-uzmanindan-velilere-karne-uyarisi-(4).jpg

Bu haber toplam 97 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.