Beylerbeyi Sarayı'nda restorasyon çalışmaları sürüyor

Beylerbeyi Sarayı'nda restorasyon çalışmaları sürüyor

Vali Doğan, milletvekilleriyle birlikte restorasyon çalışmalarını yerinde gördü

1579 tarihinde Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilen Beylerbeyi Sarayı’nın restorasyon çalışmaları sürüyor. 

Beylerbeyi Sarayı’nın turizme kazandırılması amacıyla başlatılan restorasyon çalışmalarını AK Parti Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Yunus Kılıç yerinde gördü. Kars Valisi Rahmi Doğan, yürütülen çalışmalar hakkında milletveillerine bilgi verdi. 

Kars’ta uzun yıllar atıl durumda kaldıktan sonra Vali Rahmi Doğan, girişimleriyle Kars turizmine kazandırılmak için restorasyon çalışmları başlatılan Beylerbeyi Sarayı’nı Vali Rahmi Doğan, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Yunus Kılıç, İl Başkanı Adem Çalkın ve İl Genel Meclisi Başkanı Necati Dallı ile birlikte gezerek yürütülen çalışmaları yerinde gördü. 

65. Hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürütün milletvekili Ahmet Arslan, Beylerbeyi Sarayı’nın Kars turizmine kazandırılacağını söyledi. 

AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, “Öncelikle Kars bir tarım ve hayvancılık şehri, bunu herkes biliyor. Elbette ki bizlerde sorumluluk alanlar olarak şehrin bu özelliğini bilerek bu konuda gerçekten çok ciddi çalışmlar yapıyoruz. Bir bakıma böyle olması gerekiyor. Ama aynı zamanda şehrimizin bir tarihi şehir olduğunu, Gazi Kars olduğunu, inanç ve kültür anlamında birçok değere sahip olduğu da biliyoruz. Değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak öncelikle ecdadı yad etmek adına çok önemli, bunu yapıyoruz. Buradan baktığımızda birçok değerimiz var. bunları da gün yüzüne çıkarmak istiyoruz” dedi. 

Arslan, “Ayruca bunları aynı zamanda Kars’a gelen misafirlerin beğenisine sunmak istiyoruz. Yaptığımızda bu gerek ilimiz içerisinde, gerek ilçelerde bu tür değerlerimizi gün yüzüne çıkarıyoruz. Bunun yanı sıra bunları yaptığınız zaman kültür şehri, tarih şehri, turizm şehri, tarım ve hayvancılık şehrinde bütün bunların olabilmesi içinde şehrin kolay erişilir, kolay ulaşılabilir olması lazım. Onun için de gerek ilimizin komşu iller ile olan bağlantılarını, gerek ilçeleriyle olan bağlantıları konusunda da ulaşım anlamında yaptığımız çalışmları da yerinde inceliyoruz. Onlarda ki gelişmeleri de görüyoruz ama iki gündür merkezde yağtığımız incelemelerde tarihi değerleri gün yüzüne çıkarmak adına ve tahrip olmadan yenilenmesi ve restore olması adına çok önemli çalışmlar var. Doğrusu milletvekilleri olarak bizi ziyadesiyle memnun etti” diye konuştu. 

Kars Valisi Rahmi Doğan, Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, İl Başkanı Adem Çalkın, İl Genel Meclisi Başkanı Necati Dalı, restorasyon çalışmları devam eden Beylerbeyi Sarayı’nı gezdi. Milletvekilleri ve baraberindekiler daha sonra bölgeden ayrıldı. 

Öte yandan kesme taştan yapılan, ön cephesindeki kapı girişi ile pencerelerinde kullanılan kemerleriyle dikkatleri çeken Beylerbeyi Sarayı, restorasyon sonrası butik otel olarak Kars turizmine kazandırılacak. 

beylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(1).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(2).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(3).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(4).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(5).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(6).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(7).jpgbeylerbeyi-sarayinda-restorasyon-calismalari-suruyor-(8).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler