99’uncu yılında, Kars’ta ‘19 Mayıs ve Atatürk’ coşkusu

99’uncu yılında, Kars’ta ‘19 Mayıs ve Atatürk’ coşkusu

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 99 yıl önce Türk gençlerine armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, tüm Yurtta olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinlikler ve törenlerle kutlandı.

Tacettin DURMUŞ / Kars Hakimiyet

Kars Valiliği önünde düzenlenen törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat, Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Devam eden kutlama etkinliğinde Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat günün anlam ve önemini belirten konuşmasında gençliğe hitap ederek, bugün büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 99. Yıldönümü olduğunu söyledi.

Cumhuriyetimizin emanetçisinin gençler olduğunu da söyleyen Müdür Polat: “Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde Türk milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan 19 Mayıs 1919 tarihi, bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturmuştur. Milli birliğimize yönelen her türlü tehdide karşı Samsun’a çıkan iradenin sahip olduğu inançla cevap vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Büyük Önder Atatürk’ün bu tarihi Türk gençliğine armağan etmesi de bu bakımdan büyük anlam taşımaktadır güçlü ve modern bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olanlar; Cumhuriyetimizin emanetçisi gençlerimizdir.

Dünyaya açık, eğitimde, bilimde, sanatta, siyasette ve sporda rekabet gücüne sahip gençlerimiz gelişme ve kalkınma çabalarına büyük katkı sağlayarak, demokrasi ve özgürlük standardımızı geliştirecektir. Millet olarak nereden gelip nereye gittiğimiz konusunda kafalardaki berraklık, kökeni geçmişe dayanan sorunlar karşısındaki milli tutum, geleceğin Türkiye’sine ben nasıl katkı sağlarım kaygısı ve ecdadımızın hürmetle yad edilmesi gençlerimizin başlıca sorumlulukları arasındadır.

Onların yüzlerindeki ışık ve gözlerindeki pırıltıda her yıl daha da güçlenen Türkiye’nin aydınlık geleceğini görüyor ve gençlerimize güveniyoruz. Unutmamalıyız ki ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte var olabilirler.

Türk ulusunun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, 19 Mayıs coşkusunun, gururunun hiç eksilmemesi ve nice 19 Mayıs’lara taşınması dileklerimle başta Mustafa Kemal Atatürk’ü Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”dedi.

Müdür Gürsel Polat’ın konuşmasından sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle atlet genç öğrenciler tarafından Samsun’dan getirilen Türk bayrakları, Kars Valisi Rahmi Doğan, 14. Mkz. Piy.Tug. Kom. Tuğ. Gen. Turan İnan ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin’ Bedel’e öpülerek teslim edildi. Kars Valisi Rahmi Doğan, 14. Mkz. Piy.Tug. Kom. Tuğ. Gen. Turan İnan ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin’ Bedel de bayrakları öperek teslim aldı.

Daha sonra da Kars Fen Lisesi Öğrencilerinden İpek Nur Erdoğan, gençlik adına bir konuşma yaptı.

Kutlama etkinliği kapsamında, 15 Temmuz Anadolu Lisesi öğrencilerinden 9. Sınıf öğrencisi Enes Ilgar ve Gazi Kars Anadolu Lisesi öğrencisi Buse Gönç ’19 Mayıs ve Atatürk’ konulu şiirler okudu.

Şiirlerin okunmasının ardından Kars Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi yöresel, Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi öğrencileri de Kafkas Halk Oyunları gösterilerini sundu.  19 Mayıs Gençlik Haftası nedeniyle düzenlenen atletizm yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından ödüllerinin verilmesin ardından coşkulu ve yoğun katılımlı gerçekleşen kutlama etkinlikleri öğrenci guruplarının tekvando gösterisi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler