Ahmet Arslan: “Kars’taki tarihi binaların kurtarılması için evrak takipçisi olmaya bile varım”

Ahmet Arslan: “Kars’taki tarihi binaların kurtarılması için evrak takipçisi olmaya bile varım”

Milletvekili Ahmet Arslan, Kars’ta mevcut yüzlerce tarihi binanın harabe halden kurtarılması için sahiplerine Ankara’da evrak takipçisi gibi destek vermek istediğini söyledi.

Tacettin DURMUŞ

Kars Valisi Rahmi Doğan’ın girişimleri sonucu restore edilerek harabe olmaktan kurtarılan Kültür ve Sanat Evinde incelemede bulunan AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Kars’ta yıkılmaya yüz turmuş tarihi ve kültür varlıklarının atıl durumdan kurtarılması gerektiğine dikkat çekti.

Milletvekili Yunus Kılıç ve AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ile birlikte daha önce eski kent konseyi olarak kullanılan Kültür ve Sanat Evini gezerek Vali Rahmi Doğan’dan bilgi alan Ahmet Arslan, bir gazetecinin, “İlimizde yüzlerce tarihi ve kültür varlığı var. Bu tarihi eserlerin de yüzlerce mirasçısı var. Ve bu mirasçıların birçoğu da hayata bulunmuyor. Söz konusu tarihi binaların sayısız mirasçısı olduğu için ne restore edilemiyor. Hatta çivi bile çakılamıyor. Ne de yıkılmaktan kurtarılabiliyor. Bu nedenle tarihi binaların kurtarılması için veraset ve istimlâk yasasının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bu konuda Ankara’da bir çalışma başlatabilirimsiniz?” şeklindeki sorusunu cevaplandırdı.

Tarihi binalarını aktif hale getirmek isteyen vatandaşlara Ankara’da evrak takibi yapacak şekilde destek sözü veren Milletvekili Arslan: “Bilindiği gibi Kars’ta yüzlerce tarihi bina mevcut. Bu binaların restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği destekler var. Özünü ettiğiniz gibi bu binaların yüzlerce sahibi var ve birçoğu da yaşamıyor. Veraset yasasından kaynaklı sorunlar var. Yeter ki insanlarımız da verasetten ve varislerden kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşıyor. Bazı mirasçılar bu binaları aktif olarak kullanıyor ve diğer varislere hiçbir şey vermeden kullanmaya devam ediyor. Ancak bu binaları yenilediğiniz zaman veya restore ettiğiniz zaman kullanılabilir hale getirdiğiniz zaman ister istemez dizer varisler de bu sefer işin içine giriyor ve haklarını istiyor. O vakitte sorun çözülemez bir hale geliyor. Bizim insanlarımızdan istirhamız devletin, özelikle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu anlamda sağladığı imkanlar var. Bu imkanlardan daha fazla yaralanabilmek onlar açısından önemlidir. Hem bu değerlerimizi daha aktif olarak kullanılabiliriz. Hem de bu binaları harabe halden kurtarabiliriz. Bu binaları yıkılmaktan kurtararak aktif hale getirmek adına önemli miras ve veraset kanununun sorun olduğu doğrudur. Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki tarihi binaların sahipleri bu yapılarını aktif hale getirmeye çalışsınlar. Emin olun ki birer evrak takipçisi gibi vatandaşlarımızın işlerini Ankara’da takip ederiz. Burada da Sayın valim ve özellikli Tarihi ve Kültür Varlıklarını koruma Kurulu her türlü desteği vermeye çalışır. Yeter ki insanlarımız bunları aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyor olsun. Her türlü desteği bugüne kadar verdik bugünden sonra vermeye hazırız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler