Azat Ceyhan: “Trafikte bir hata bütün doğruları götürür”

Azat Ceyhan: “Trafikte bir hata bütün doğruları götürür”

Kars Doğu Anadolu Sürücü Kursları Dernek Başkanı Azat Ceyhan, kuralların herkes için geçerli olduğunu belirterek, “trafikte bir kural hatası bütün doğruları götürür.” dedi.

Kars’ta kadın sürücünün istatistiksel verisine ve yaşamımızdaki önemine değinen Kars Doğu Anadolu Sürücü Kursları Dernek Başkanı Azat Ceyhan, “Günümüzde toplumsal yaşamdaki ilişkiler açısından kadınların sayısı arttıkça normal olarak kadın sürücü sayısı da artıyor. Kadın sürücü sayısı arttıkça bu durum ailedeki görev paylaşımına ve sosyal ortama yansıyor.” ifadesini kullandı.

“Kadınlarımız paylaşımcı sabırlı daha çok kurallara riayet ettiğini görmekteyiz” diyen Ceyhan, “Her ne kadar kadın sürücülerinin de hatasının olmasına rağmen istatistiksel sayılara baktığımızda 100 kazanın 95’ini erkekler yapıyorsa 5’ini kadınlar yapıyor.” şeklinde konuştu.

Ceyhan, kadın sayısının artmasının trafik kurallarına olumlu, aileye faydalı ve yaşamımızdaki ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

Kadın sürücü sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Ceyhan, “1989-1990 yıllarda ilk sürücü sayımı açılırken, 100 başvuruda yaklaşık 10 kadın sürücü vardı ama günümüzde kadın sürücü sayısı artıyor. Şuan 100 başvuruda 40 kadın, 60 erkek başvuru oluyor.” dedi.

Son günlerde sosyal medyada başlatılan etkinliklere de değinen Ceyhan, “Özellikle günümüzde sosyal medyada bazı vatandaşların yapmış olduğu bir etkinlik söz konusu bu etkinlik giden bir araçtan sürücünün inerek müzik eşliğinde dans etmesidir. Bu hem trafik kurallarına aykırı hem de trafiği tehlikeye düşüren bir davranıştır. Erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da bu durum söz konusudur. Bunu kesinlikle önermiyoruz.” ifadesini kullandı.

“Trafikte bir hata bütün doğruları götürür” uyarısını yapan Ceyhan, “Sayısal olarak çok az olmakla beraber bir kişi de olsa birçok kazaya meydan verebileceği gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Dolayısıyla kurallar herkes için geçerli, trafikte bir kural hatası bütün doğruları götürür.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler