Azerbaycan 100. Yılını kutluyor

Azerbaycan 100. Yılını kutluyor

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Azerbaycan Devletinin Kurucu Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 95. yıl dönümü ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü nedeniyle resepsiyon düzenledi.

Volkan KARABAĞ / Kars Hakimiyet

Azerbaycan Kars Başkonsoloslu Nuru Guluyev ve eşi Ayda Guliyeva’nın evsahipliğinde düzenlenen kutlama etkinliği Amerika’nın ‘Kudüs’ü başkent’ ilan etmesinin ardından İsrail’in 62 Filistinliyi katletmesi ve binlercesinin de yaralaması sonucu Türkiye’de 3 günlük ulusal yas ilan edilmesi nedeniyle hüzünlü gerçekleşti.

Filistin için ilan edilen yas nedeniyle Cumhuriyet resepsiyonunda daha önce planlanan Azerbaycan’dan gelen sanatçı ve müzik gurubunun programları ve eğlence iptal edildi. Resepsiyonda Başkonsolos Nuru Guluyev ve eşi Ayda Guliyeva davetlilere, Nahçıvan getirtilen aşçıların hazırladığı Azerbaycan yemekleri ikram etti.

Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başlayan Cumhuriyet gecesinde İl Müftüsü Mehmet Genç tarafından şehitler için ve iki devlet bir millet Türkiye ve Azerbaycan’ın bakası için dua okundu. Gecede İsrail’in Amerika destekli, Filistinli masumlara yönelik uyguladığı zulüm ve katliam kınandı.

GULUYEV: “AZERBAYCAN TARİHİ, ÖZ YAŞAMINI HAYDAR ALİYEV’E BORÇLUDUR”

Hüzünlü gecede konuşan Azerbaycan Kars Başkonsoloslu Nuru Guluyev, Cumhuriyet resepsiyonuna katılan protokol mensupları ve davetlilere teşekkür etti.

Başkonsolos Guluyev, konuşmasında, Ulu Öder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılının Mayıs ayında Türkiye Cumhuriyetini kurduğu zaman Türk Dünyasının yeni Milli Lideri Haydar Aliyev’în dünyaya geldiğini hatırlattı.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin, 1918 yılında ilan edildikten 23 ay sonra daha 2 yaşını bile doldurmadan işgale maruz kaldığını da söyleyen Guluyev: “Azerbaycan halkı bu işgalden 71 yıl sonra 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti. Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettikten sonra onu korumak ve devam ettirmek için, güçlendirmek için, yaşatmak ve daha uzun yıllar yaşayabilmesi için temel yaratan bizim büyük önderimiz Haydar Aliyev olmuştur. Bugün Azerbaycan tarihi öz yaşamını Haydar Aliyev’e borçlu olduğu için O’nun layıkıyla devamcısı olan devlet başkanımız İlham Alşyev’in de yürüttüğü siyaset Ulu Öderimiz Haydar Aliyev’in başlattığı bağımsızlık siyasetinin devamıdır. Bu bakımdan birçok ülkeden farklı olarak Sovyetler Birliğinin yıkıldığı dönemde Haydar Aliyev gibi muhterem ve geleceği gören bir siyasetçimiz vardı. O Azerbaycan’ın hem bugününü hem de geleceğini korumak için tarihimize de sahip çıkmış oldu. Ve bugün O’nun oğlu bizim Azerbaycan Cumhuriyetinin muhterem Devlet Başkanı İlhan Aliyev de aynı siyaseti devam ettirerek ülkemizi daha da güçlendirmiş ve kudretlendirmiştir.” Dedi.

VALİ DOĞAN: “TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN BİRLİKTE AĞLAYIP BİRLİKTE GÜLER

”Başkonsolos Guluyev’in ardından konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan da dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın kuruluşunun 100’ncü yılında bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Azerbaycan ile Türkiye’nin ki devlet bir millet olmasının önemine değinen Doğan, bunu gerçek hayata da yansıtan, birlikte yaşayan, aynı duygu ve düşünceyi paylaşan, üzüntüleri paylaşan, birlikte sevinip, birlikte üzülen bir millet olmanın önemini vurguladı.

İsrail’in Kudüs’te masum Filistin halkına yönelik uyguladığı katliamı kınadıklarını da belirten Kars Valisi Rahmi Doğan: “Kudüs’te son günlerde yaşanan olayları hatırlamak lazım. Bu millet Kudüs ağladığı zaman ağlayan, Kudüs üzüldüğü zaman üzülen, Kudüs sevindiği zaman sevinen bir millettir. Dün ve önceki gün ciğerimiz yandı. İsrailoğulları tarihten beri var olan zulümlerine bir yenisini ekledi. İnsanlık tarihine baktığınızda en çok Peygamberlerin gelmiş olduğu millet İbranilerdir, İsrailoğullarıdır. O kadar arsız ve soysuz bir millet ki en çok Peygamber de bu millete gelmiştir. En çok peygamberin gelmiş olmasına rağmen yine de ıslah olmamışlardır. Hz Musa ile pazarlığa oturan bu millet 21. Yüzyılın eşiğinde Filistinli kardeşlerimize de zulmetmektedir. Ama buradan ifade etmek istiyorum ki; Türk Milleti Filistinli kardeşleriyle tarihte bir oldukları gibi bundan sonra da bir olacaktır. Onların yanında yer alacağımızı, bunun hesabını bir gün bu milletin onlardan soracağını da ifade etmek istiyorum. Silahsız, suçsuz bu Filistinli kardeşlerimize dünyanın en modern silahlarıyla saldıran İsraillilere de ikaz etmek istiyorum. Müslümanların mübarek Ramazan öncesinde benzer hareketleri yapan bu İsrailoğullarını ikaz etmek lazım. Buradan lanetliyoruz, buradan tekrar ikaz ediyoruz, inşallah Filistin özgür bir devlet olarak bu topraklarda yaşayacaktır.”şeklinde konuştu.

Vali Rahmi Doğan’ın ardından Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi ve Kafkas ve Orta Asya Araştırma Merkezi Müdürü Hacali Necefoğlu da yaptığı konuşmada, Haydar Aliyev’i Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini anlattı.

Hüzünlü gerçekleştirilen Cumhuriyet gecesine; Kars Valisi Rahmi Doğan, 14. Mkz. Piy.Tug. Kom. Tuğ. Gen. Turan İnan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, İl Jandarma Alay Kom. Kıd. Alb, Osman Kılıç, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, KAÜ Rektör Yardımcıları Mükremin Özkan Arslan ve Selçuk Ural, Iğdır Azerbaycan Evi Dernek Başkanı Serdar Ünsal, kurum müdürleri, davetliler ve Karslılar katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler