Bakan Arslan partililerle bayramlaştı

Bakan Arslan partililerle bayramlaştı

AK Parti Kars Seçim Koordinasyon Merkezi’nde partililerle tek tek bayramlaşan Bakan Arslan burada bir açıklama yaparak muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye göndermede bulundu.

Volkan KARABAĞ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Kars Seçim Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek partililerle bir araya geldi.

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi hakkında bilgi veren Bakan Arslan, “Amacımız Kars’a, Karslıya hizmet etmek. Hele bu dönemde daha büyük sorumluluğumuz var. milletvekilleri olarak zaten hizmet ediyoruz ama il adına Bakanlık sorumluluğu aldık, Bakanlık sorumluluğuyla zaten 81 ile hizmet ediyoruz. Onun için bu dönem hepsinden farklı. Bakanlık sorumluluğu almış Kars, Bakanlık sorumluluğuyla birlikte seçime gidiyor. Bu omuzlarımıza bir yük yüklüyor. 16 Nisan’da Karslı Kars ölçekte rekor olan bir oyla dedi ki; ‘Evet, ben Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini destekliyorum.’ İşte o günkü kararınızın bugün gereğini yerine getirmek adına 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı seçimi geçen sefer ki Cumhurbaşkanı seçimine benzemiyor. Çünkü Cumhurbaşkanı seçildiği gün hükümeti de kuracak. Artık bundan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle hizmet edecek o yüzden bu anlamda da bu seçim çok önemli.” diye konuştu.

Muharrem İnce’nin Kars Mitingi hakkında da açıklama yapan Bakan Arslan, “Efendim, Kars hayvancılık şehirdir. Kars mitinginde Muharrem İnce, “‘Çiftçiye 1 milyar destek verseler İstanbul’u besler’ diyor, sen 1 milyar versen diyorsun ama şunun farkında değilsin, AK Parti hükumetleri bugüne kadar Karslı çiftçiye, hayvancılıkla uğraşanlara tam 1 milyar para vermiş zaten. Sen meydanda boş laflarla sana verilen yanlış bilgilerle Karslının kafasını karıştırmaya çalışırken, Kars milletvekilleri ve Karslı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin temelini atıyordu.” dedi.

“Birileri konuşur birileri iş yapar, kimin konuştuğu belli kimin iş yaptığı belli.” diyen Bakan Arslan, “Kesimhane devam ediyor, barajların yapımı devam ediyor, sulamalar devam ediyor. Bu kadar proje yapılırken Kars'ın tarım ve hayvancılığı gelişsin diye bu kadar proje yapılıyorken bunlar sanki hiç yokmuş gibi yanlış yalan bilgiler üzerine gelip Kars'ta konuşursan, kusura bakma Karslı senin sadece laf üstüne laf koyduğunu biliyordu, Kars Cumhuriyet Meydanında bunu şahit oldu. Sadece laf üstüne laf koyuyorsun.” ifadesini kullandı.

Muhalefetin 15 yıl öncesine gitmek istediklerinin altını çizen Bakan Arslan, “Karslı diyor ki, İstanbul'da 3'üncü köprü, Avrasya, Marmaray yapıldıysa, 3'üncü Havalimanı yapılıyorsa, İzmir-İstanbul arası Osman Gazi Köprüsü yapılıyorsa ve bunlar yap-işlet-devret modeliyle yapılıyorsa işte o zaman milli bütçeden yapılan yatırımlar bu şehirlere kayıyor, Kars'a geliyor ve projeleri yapılıyor. Karslı bunun farkında sen diyorsun ki ben o köprüye karşı çıkacağım, 3'üncü havalimanına karşı çıkacağım, Kanal İstanbul’a karşı çıkacağım. Özellikle yap-işlet-devret yapılan projelere karşı çıkacağım. Peki karşı çıktın eskisi gibi biz milli kaynakları oradaki büyük kaynaklara yatırırsak, Kars eskiden olduğu gibi kaderine mi terkedilecek, Kars'ta hastane, yol, köprü havalimanı yapılmayacak mı? Gitmek istedikleri nokta 15 sene öncesi. Bizi 15 sene öncesine götürecekler, ülkenin kıt kanaatları, imkanlarıyla İstanbul'daki büyük projeyi yapacak Karslının ne hali varsa görsün diyecek. Kusura bakma Karslı o projeleri yap-işlet-devret modeliyle yapılınca milli kaynaklardan ne kadar proje geldiğini gördü, ne kadar kaynak aktarıldığını gördü.” şeklinde konuştu.

Otoyolların ve köprülerin 81 milyonun parasıyla yapıldığını anımsatan Bakan Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyorlar ki rahmetlik Süleyman Demirel, Turgut Özal köprüleri yaptı, o köprüler şimdi ucuz, Recep Tayyip Erdoğan’ın yapığı projeler pahalı, üstelik bayramda da bedava değil. Rahmetli Demirler de Özal da o projeleri milli kaynaklarla yapınca sonra biri o parayı vermesi gerekiyordu kim veriyordu 81 milyon, mecburen tamamını biz veriyorduk. Biz orayı ödeyeceğiz derken buralara hizmet gelmiyordu. Bizim paramızla, 81 milyonun parasıyla yapılan o otoyollar, o köprüler şimdi ucuz, bayramda da diyoruz ki evet millet bedava kullansın çünkü 81 milyonun parasıyla yapıldı, 81 milyon kullanacak diyoruz. Diğer projeleri yap-işlet-devret modeliyle yapıyoruz. Yüklenicilerin kendisi krediyi buluyor, kendisi işletiyor kendisi kullanandan parayı topluyor. Kullanandan parayı topluyor, 81 milyondan değil, kullanandan parayı topladığına göre bırak bayramda da kullanandan para alsın, niye Karslı versin. Eski projelerle, yeni dönemdeki projelerin mantığı farklı, çalışma şekli farklı o yüzden diyoruz ki o köprüleri o otoyolları kullanan parasını versin, yükleniciler de oradan topladığı parayla aldıkları kredileri karşılasın. Bu projeler bittiğinde bazıları 10 sene, bazıları belli yıllar sonra bu projeler tamamen devlete kalacak, havalimanlarında olduğu gibi havalimanlarını da yap-işlet-devret modeliyle yaptık işletme süresi bitti imtiyaz hakkını devrettik, tam 10 milyar dolar gelir elde edildi.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler