Başbakan Yıldırım’dan Gazi Kars’a yeni stadyum müjdesi

Başbakan Yıldırım’dan Gazi Kars’a yeni stadyum müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, Kars’a yeni bir stadyum yapılacağını müjdeleyerek, Organize Sanayi Bölgesinde ikinci bir ilave ile çalışan sayısının 600’den 2 bin 500’e çıkacağını söyledi.

Ercüment DAŞDELEN

Başbakan Binali Yıldırım, Kars’ta düzenlenen mitingde Kars’a yapılan yatırımlardan bahsetti.

Kars'ın İşgal ordularına karşı kahramanca direndiğini, Kars'ın, kahraman şehir olduğunu, ilk gazilik madalyasını alan şehrin Kars olduğunu, Hasan Harakani’nin şehri, şanlı komutan Kazım Karabekir’in şehri Gazi Kars’ta olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasına başlamadan önce, geçtiğimiz günlerde vefat eden Kars’ın kültür ve sanat elçisi, Kafkas Kartalı, Kars kültürünün önemli ismi Şahvelet Gençler’in mekanının cennet olmasını diledi. 

“Kars bizim uzaktaki evimiz. Kars'a 16 yılda tam 10 katrilyon yatırım yaptık” diyen Başbakan Yıldırım, “Kars Lojistik Merkezini ekim ayında açıyoruz. Hızlı tren de önümüzdeki dönemde Kars'a gelecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, Kars'a yakışan yeni bir stadyum için de proje çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Kars Organize Sanayi Bölgesi'ne ikinci bir ilave daha yaptıklarını, 600 olan çalışan sayısının 2 bin 500'e çıkacağına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: “Kars bizim uzaktaki evimiz. Kars'a 16 yılda tam 10 katrilyon yatırım yaptık. Kars'ta 80 yılda yapılan okul sayısının yarısından fazlasını son 15 yılda yaptık. Kars'ta bir adet olan yükseköğretim yurt sayısını 10 adete çıkardık. Kars'ta bir tane olan yüksek öğretim sayısını 10'a çıkardık. Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi bölgenin en önemli hastanesi oldu. Bu yıl içerisinde ameliyathaneyi de tam teşekküllü hale getireceğiz. 250 yataklı Devlet Hastanesiyle beraber 10 tesisi yapıp Karslı kardeşlerimizin hizmetine soktuk. 2002'de 2 tane ambulans vardı şimdi 43 tane ambulans var. Doğu Ekspresi Kars turizm kazandı. Bu sene Doğu Ekspresiyle Kars’a 100 bin misafir geldi. Kars'ta 2003'te sadece 22 kilometre bölünmüş yol vardı, 190 kilometre bölünmüş yolu Kars'a kazandırdık. Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu projesini hayata geçirdik, Bakü'den Londra'ya kadar kesintisiz bir demiryolu tesis ettik.”

Başbakan Yıldırım, Kars'a sağlık alanında önemli yatırımlar yaptıklarını, ambulans, sağlık görevlisi ve sağlık tesisi sayısını artırdıklarını kentte 500 yataklı bir hastane daha yapacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler