Bu görüntü kirliliği artık ortadan kalksın!

Bu görüntü kirliliği artık ortadan kalksın!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan’ın önemli destekleri ve Vali Rahmi Doğan’ın girişimleri sonucu tarihi Kars Kalesi ve çevresinde faaliyetleri sürdürülen restorasyon ve çevre düzenlemeleri devam ediyor.

Tacettin DURMUŞ

Kars Kalesi, tarihi hamamlar, Taş Köprü, Beylerbeyi Sarayı, 12 Havariler Kilisesi, içerinde Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin sandukasının da içerisinde bulunduğu Evliya Cami ve Külliyesi ile birçok taşınmaz kültür varlığını bünyesinde bulunduran mekanlarda gerçekleştirilen restorasyonlar, Kars’ın önemini bir kez daha ortaya koymaya devam ediyor.

Tüm bu çalışmalar ilimizin tarihi, kültürel, inanç ve coğrafi değerlerini daha da gün yüzüne çıkartırken tarihi bölge halen dev ağaçlar ve enerji hatlarının oluşturduğu görüntü kirliliği tüm bu çalışmalara gölge düşürüyor.

Bakan Ahmet Arslan ve Vali Rahmi Doğan’ın gayretlerinin Kars turizminin önünü açması her kesi ve her kesimi umutlandırırken, söz konusu görüntü kirliliğinin de bir an önce ortanda kalkması önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yıl Doğu Ekspresi ile Kars’a gelen on binlerce yerli ve yabancı turistin objektiflerine yansıyan yaşlı ağaçlar ve enerji nakil hatları ile direkleri gün yüzüne çıkartılan tüm değerlere gölge düşürmeye devam ediyor.

İlimize gelen yerli ve yabancı misafirler ile gazeteciler, fotoğraf sanatçıları, turizm elçileri ve işletmecileri tarafından da sıkça dile getirilen bu sorunun ortadan kaldırılması için başta Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç ve Vali Rahmi Doğan ile diğer yetkilerin bölgede bu yönde bir çalışma başlatması bekleniyor.

Öte yandan tarihi mekanda restorasyon, çevre düzenlemesi ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında bölgede bulunan tarihi hamamlar, Beylerbeyi Sarayı gibi tarihi eserler turizme yeniden kazandırılıyor. Kars Kalesinin şehre bakan tarafları da gecekondulardan arındırılarak açık ve yeşil alan olarak mekanı gün yüzüne çıkarması hayranlık uyandırıyor.

bu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(1).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(2).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(3).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(4).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(5).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(6).jpgbu-goruntu-kirliligi-artik-ortadan-kalksin!-(7).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler