CHP Bu Şaibe ile Kars’ta Seçime Nasıl Girecek?

CHP Bu Şaibe ile Kars’ta Seçime Nasıl Girecek?

Ne Oldu da Değişti?

Çetin KELEŞ / Kars Hakimiyet

21 mayıs günü erken saatlerde açıklanan CHP Kars Milletvekili Aday Listesi daha gününü doldurmadan değiştirildi.

Siyasi partilerin seçime katılacakları seçim  çevrelerine ait aday listelerini en geç saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim  Kuruluna (YSK) bildirmeleri gerektiğinden, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, pazar  günü akşam saatlerine kadar partisinin milletvekili aday listesine son şeklinin  verilmesi üzerinde çalıştı.  Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren toplantıda Kılıçdaroğlu, milletvekili listesini  MYK üyeleriyle paylaştı.

Parti merkezi tarafından il başkanlarına aday listesinin duyurulmasının ardın CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras Kars için kendisine bildirilen listeyi aday adayları ile paylaşarak 1. Sıra adayının Barlas Sülü olduğunu duyurdu. Diğer adayları da tebrik eden Aras ilk sıra olarak açıklanan Barlas Sülü ile de görüşerek çalışmaların bir an önce başlanması yönünde telkinlerde bulundu. Bu bağlamda seçim çalışmaları için program ikili arasında belirlenirken Barlas bunun üzerine listedeki diğer adaylarla birlikte afiş yaptırmak için girişimlerde bulundu. Seçim bürosunu da tespit eden Barlas heyecan içinde çalışma programını belirlediği saatlerde Mustafa Aras’ın Kars’a geldiği uçaktan indiği hava alanında partililere “ bu akşam bir bomba patlayacak merak etmeyin“  dediği iddia edilmesinin ardından akşam saatlerinde Parti Meclisince bir açıklama yapılarak CHP Kars Milletvekili Aday listesinin 1. Sırasında Fatih Kamil Erkoç olduğunu  duyurdu.

Pazar akşamı MYK üyelerinin Parti İl Başkanları ile paylaştığı bilgi ulusal ve yerel basın organlarında yer almasına, adayların bu yönde çalışma ve duyurularına rağmen aksi yönde hiçbir açıklama yapmazken ne olduysa listelerin Yüksek Seçim Kuruluna verilmesine 1 saat kala yani saat 16 sularında Kars Milletvekili Aday sıralamasının ilk Sırasında yer aldığı bir gün önceden duyurulan Barlas Sülü liste dışında bırakılırken ilk sırada Fatih Kamil Erkoç’un yer aldığı açıklandı. Bir önceki gün suyurulan listede 3. sırada olduğu duyurulan Aysel sadak sıralamayı korurken 2. Sırada Hatice Güvensoy’un olduğu açıklandı.

Bu liste Kars’lı seçmenler ve partililer tarafından şaşkınlıkla karşılanırken Çorum’lu olan  ve Kars’a birkaç kezden ibaret kayın ziyaretleri dışında hiç gelmemiş, Karslılar tarafından tanınmayan Hatice Güvensoy’un listede 2. Sırayı alması yoğun tepkilere neden oldu.

Şaibe yüklü iddialarda parti il yönetiminin tutum ve girişimleri ile listenin değiştirildiği yönünde söylemler güçlülüğünü korurken iddiada bulunanlar tanık olduklarını iddia ettikleri şaibeleri Parti Genel Kuruluna bildireceklerini söylediler.

Seçmen durum karşısında “ 1 günde ne oldu da liste değişti “ soruları yönünde iddialardaki şaibe diz boyu iken CHP bu şaibe ile seçime nasıl girecek?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler