Dev projede umutlar yerine otlar yeşerdi

Dev projede umutlar yerine otlar yeşerdi

Şehrin Cumhuriyet meydanında  bulunan ve genişçe bir alanı kaplayan eski devlet hastanesi alanı Cumhuriyet Meydanı Projesi gerçekleşmeyince Cumhuriyet Tarlasına döndü.

Çetin KELEŞ / Kars Hakimiyet

Benzer araziler diğer illerde sosyal faaliyet alanlar, ticari işletmeler, gezi – dinlenme parkları haline dönüştürülen ve çok amaçlı kullanılmaya müsait tarihi dokuyla da iç içe bulunan araziler üzerinde hiçbir proje gerçekleştirilmemesinden dolayı bu alanlar kamyon parkı, şantiye deposu vs gibi amaçlarla kullanılıyor.

Hastanenin taşınmasıyla birlikte atıl duruma gelen eski devlet hastanesi 10 yıl boyunca  tinercilerin, talancıların uğrak mekanı olarak kullanıldıktan sonra vatandaşların da tepkisine neden olan durumlar sonrasında yıkımı 2013 yılında gerçekleşti. Yıkımı ile vatandaşların beklentisi burada sosyal bir alan projesinin geliştirilmesi yönünde yeşerirken geçen 5 yıl içinde bu alanla hazırlanan projelerin gerçekleşmemesinden  dolayı alan otlanmaya başladı.

Civarda devam eden yol ve kaldırım çalışmalarında kullanılacak malzemelerin şantiye deposu olarak kullanılan alan 2013 yılında tahsisi Belediyeye yapılarak yeşil alan ilan edildi. Tahsisi Sağlık Müdürlüğünde bulunan alan Sağlık Müdürlüğünün borcundan dolayı TOKİ tarafından haciz konusu olduğunda dönemin Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş TOKİ yetkilileri ile görüşerek alanla ilgili meclis kararı alacağını ve bu sayede arazi üzerinde Cenub-u Garbi  Kafkas Kars Cumhuriyet Meydanı yapılacağını söyledi.

Bu girişimle haczedilmekten kurtarılan arazi üzerindeki projenin inşasını aslen Kars’lı olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek üstlendi. Askıda bırakılmayan protokol sonrasında Beykoz Belediyesince proje hazırlamakla görevli olan ekip Kars’a gelerek araştırmalarını tamamladıktan sonra proje hazır hale getirilse de arazinin tahsisi konusunda Milli Emlak Genel Müdürlüğüyle yaşanan engeller neticesinde proje tabeladan ibaret kaldı. Şehir stadyumunun da kaldırılarak genişletilmiş alanda yapılması projelendirilen alan, bu hatırı sayılır proje bürokrasi engeli ile gerçekleşmeyince kaderine terk edildi.

Akıbeti ile ilgili bilgi almak üzere görüştüğümüz ilgili daire Müdürleri Valinin izni olmadığı için tahsis hakkının kimde olduğu bilgisini bile bizimle paylaşmazken, bilgi almak için müsaadesine başvurmak için Vali beye de ancak yarın ulaşılabileceği söylenmesi üzerine haber geçmişe ait bilgiler ışığında hazırlanmak zorunda kaldı.

Yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılan o ki bu paha biçilmez alan üzerinde ottan başka hiçbir hizmet yeşillenmeyecek.

cumhuriyet-projesi-cumhuriyet-tarlasina-dondu!-(1)-001.jpgcumhuriyet-projesi-cumhuriyet-tarlasina-dondu!-(2)-001.jpgcumhuriyet-projesi-cumhuriyet-tarlasina-dondu!-(3)-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler