Dr. Düzgün: “Damızlık kurbanlığa geçit yok”

Dr. Düzgün: “Damızlık kurbanlığa geçit yok”

Kars Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, yaklaşa kurban bayramı öncesi vatandaşları uyardı.

Tacettin DURMUŞ 

Düzgün, Kars’ta batı ilerine kurbanlık hayvan sevklerinin resmi olarak 6 Ağustos’ta başlayacağını belirten Düzgün, damızlık diye nitelendirilen dişi düve ve genç ineklerinin sevkine ve kesilmesine müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Bu yıl Kars’tan özellikle batı illerine 35 bin büyükbaş, 15 bin küçükbaş hayvan sevki yapılmasının beklediğini söyleyen Müdür Düzgün, vatandaşların söz konusu uyarıları dikkate almaları gerektiğine işaret etti.

Öte yandan Karslı yetiştiriciler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarını sürdürüyor.  Şap hastalığının görülmemesi ise vatandaşı bayram öncesi umutlandırıyor.

Hayvan sahipleri Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Tarım Orman İl Müdürlükleri marifetiyle, Trakya'ya yapılacak olan canlı hayvan sevklerine getirilen kısıtlamalar ve uygulanan yoğun aşılama programlarının netice vermesinden dolayı memnuniyet yaşıyor.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamalarda, söz konusu faaliyetler neticesinde Kasım 2007’den beri Trakya'da Şap Hastalığı mihrakının görülmediğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, Trakya'da elde edilen başarının sürdürülebilmesi için şimdiye dek alınan önlemlere ek olarak yeni önlemlerin alınması kapsamında Şap Hastalığı ile ilgili olarak Trakya’nın yine arî bölge olarak kabul edildiği hatırlatıldı.

Gıda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İstanbul ve Çanakkale illerinin Anadolu Yakasının tampon bölge olarak değerlendirileceğinde de dikkat çektiği açıklamasında, bundan sonra Anadolu'dan Şap hastalığından ari bölge olan Trakya'ya, kesim amaçlı sevkler ve kurban dönemi de dahil olmak üzere Şap hastalığına duyarlı canlı hayvan sevkleri OIE (Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi) kuralları çerçevesinde yapılacağının altı çizildi.

Sevk için gerekli kriterler

Kars Tarım ve Orman Müdürlüğü kurbanlık sevki için gerekli kriterleri ise şu şekilde sıraladı:

Resmi Veteriner Hekimin, Trakya'ya sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık sertifikası düzenlenebilmesi için gerekli işlemler şöyle:

1- Trakya'ya hayvan sevk etmek isteyen yetiştirici, 30 günlük karantina süresi ve testlerin sonuçlanma süresi göz önünde bulundurularak İl/İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunacaktır.

2- Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır.

3- Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır. İşletmenin 10 km çevresinde de en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır.

4- Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süre ile bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulmalı (probang numunesi ve serolojik olarak) ve sonuçları negatif olarak bulunmuş olmalıdır. Ayrıca bu süre zarfında bu işletmenin 10 km çevresinde şap hastalığı çıkmamış olmalıdır.

5- Hayvanlar bulundukları işletmeden yüklemenin yapılacağı yere nakledilirken şap hastalığı enfeksiyonuna maruz kalmamış olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi İl/İlçe Müdürlükleri tarafından verilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler