Drone ile antik kent Ani’nin haritası çıkartılıyor

Drone ile antik kent Ani’nin haritası çıkartılıyor

8 yıldır Ani Ören Yeri’nde kazı çalışmalarını yürüten Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram, drone marifetiyle antik kentin haritasının çıkartıldığını söyledi.

Tacettin DURMUŞ

17 Temmuz’da başlayan ve 5 Eylül 2018 tarihinde tamamlanması planlanan kazı çalışmaları sur boyunda 6 metre derinliğe inilerek yapılıyor. Prof. Dr. Fahriye Bayram başkanlığında devam eden arkeolojik ve restorasyon amaçlı çalışmalarda bu yıl drone da kullanılıyor.

Kazı çalışmaları hakkında bilgisine başvurduğumuz Kazı Başkanı Fahriye Bayram, daha çok önümüzdeki yıl için program yaptıklarını belirterek, büyük hamamla surlar arasındaki alanın açımına başlayacaklarını ifade etti. Böylelikle bir mahallenin tamamen gün yüzüne çıkartılacağını ve kentin yerleşim planının anlaşılabileceğini söyleyen Bayram, bu yılki kazı çalışmalarının drone marifetiyle yapıldığını belirtti.

Antik Kent Ani’nin hemen hemen tamamının drone ile çekiminin yapıldığını söyleyen Fahriye Baytam: “Dron ile çekilerek kaydedilen görüntüler büyük haritalara dönüştürülecek ve bütün yapılar bu haritaların üzerine işlenecek. Onun dışında da ayakta kısmen sağlam durumdaki yapıların planları yeniden çıkartılıyoruz. Yani Rus İşgali sırasında Nikolay Mar döneminde çıkarılmış planlar vardı ve biz bu planları yeniliyoruz.”dedi.

Kendilerine ait  güncel planların da küçültülerek harita üzerine işaretleneceğini de açıklayan Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram: “Karimadin  Kilisesi, Şuşam Pahlonivi Kilisesi, Arakalotis Kilisesilerinin ölçümleri alındı ve planları çıkartıldı.  Arakalotis Kilisesi tamamlanmak üzeredir. Böylelikle bizim kendi güncel planlarımız da olacak ve bunlar küçültülerek harita üzerinde işlenecek. Yakın zamanda faaliyete geçecek kazı evinde yapacağımız çalışmaları ile de seramik çizimleri yapacağız. Sağlam durumda olan seramiklerin yapıştırılmasını sağlayacağız. Onun dışında kitabeler var Onların yeniden fotoğraflarının çekilmesi büyük bir bölümü Ermenice kitap kitap ve bunların yeniden okunması sağlanacak okunmamış olanlar okutulacak Böylelikle ken ile ilgili bilgilerimiz fazla bir şey Biz burada sadece Pamukkale değil dediğim gibi bu yıl da farklı üniversiteden öğrenciler Ben burada kaynaşıp Hem de yeni bilgiler edilmesine Hem de kendi edindiklerini bilgileri paylaşmalarını istiyoruz o yüzden her tarafta öğrenci kabul ediyoruz”dedi.

dron-ile-antik-kent-ani’nin-haritasi-cikartiliyor-(1).jpgdron-ile-antik-kent-ani’nin-haritasi-cikartiliyor-(2).jpgdron-ile-antik-kent-ani’nin-haritasi-cikartiliyor-(3).jpgdron-ile-antik-kent-ani’nin-haritasi-cikartiliyor-(4).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler