DSİ 24. Bölge, Kars İl Su Yönetimi Koordinasyon kuruluna ilgi verdi

DSİ 24. Bölge, Kars İl Su Yönetimi Koordinasyon kuruluna ilgi verdi

Kars’ta İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Ercüment DAŞDELEN / Kars Hakimiyet

Kars Valiliğinde yapılan toplantıda Kars’ın içme suyu, sulama suyu ve taşkın durumu hakkında istişare yapıldı.
Toplantıya Kars Vali Yardımcısı. Mehmet Halis Aydın, DSİ Kars 24. Bölge Müdür Yardımcısı Nihat Oğuz , DSİ 241. Şube Müdürü Serdar Kotan, Havza Yönetimi, İzleme ve Tahsisler Şube Müdürü Güneş Taş, daire müdürleri ve kurul üyeleri katıldı.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Nihat Oğuz, Kars’taki barajlar, göletler, sulamalar ve su durumu ile ilgili kurula bilgiler verdi.
Oğuz, ülkemizin yarı kurak bir iklimde olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Su kaynaklarımız sınırlı. Türkiye su zengini bir ülke değil, su azlığı çeken ülke durumundayız. Su kaynaklarımızın korunması akılcı kullanımı ve bütünleşik havza önem arz etmektedir. DSİ olarak amacımız mevcut su kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere taşımaktır.”
Suya verilen zararı, en az seviyelere indirme konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Oğuz, “DSİ olarak bu su kıtlığının yaşanmaması için ve tarımda daha verimli kullanılması amacıyla depolama tesisleri inşa ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama tesislerinin, maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını özellikle ilgililerinden talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
"Derelere yapılan müdahaleler sonucu can ve mal kayıpları yaşanabiliyor" diyen Oğuz, dolayısıyla dere yataklarına müdahalelerin önlenmesinde ortak refleks çağrısında bulundu.
DSİ Kars 24. Bölge Müdür Yardımcısı Nihat Oğuz, iklim değişikliğinin bir neticesi olarak eskisi gibi kısa ve uzun vadeye yayılan yağışlar değil, daha kısa sürede taşkın doğuran yağışlarla karşı karşıya olduğumuzu ve bu yüzden derelerimize taşkınlara sebebiyet veren hususları herkesin özen göstererek dikkat etmesi gerektiği ve derelere yapılan müdahaleler sonucu can ve mal kayıpları yaşanabileceğini ifade etti.
Çocuklara, gelecekte daha temiz ve yaşanabilir Türkiye bırakılması gerektiğine dikkati çeken, Oğuz, tabiatın bir defa kirletildiğinde, geri dönüşü olmadığını ve kaynakların heba edilmesi sonucunda geleceğin karartıldığını sözlerine ekledi.
Toplantı Vali Yrd. Mehmet Halis Aydın’ın kapanış konuşmalarının ardından bir sonraki toplantının gündem maddeleri belirlenerek sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler