DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Dündar, Ünlendi Barajı inşaatını inceledi

DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Dündar, Ünlendi Barajı inşaatını inceledi

DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Iğdır’ın içme suyunu temin edecek Tuzluca Ünlendi Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Ercüment DAŞDELEN / Kars Hakimiyet

Iğdır il merkezine 40 kilometre mesafede, Tuzluca ilçesine 22 kilometre uzaklıkta Ünlendi Köyü sınırları içerisinde, Acı Çay üzerinde yapımı devam eden Ünlendi Barajı inşaatına beraberindeki heyet ile giden DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Dündar, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

İnceleme sonrası açıklama yapan Dündar, şunları kaydetti: “Temelden 67,5 metre yüksekliğindeki Ünlendi Barajında depolanacak 89 milyon m3 su ile Iğdır il merkezi, 3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün 2045 yılına kadar ihtiyacı olan içme ve kullanma suyu temini sağlanacak, ayrıca 98.620 dekar tarım arazisinin modern sulama sistemi ile sulanması temin edilecektir.” 

Ünlendi Barajının gövde sıyırma kazıları, 314 metre uzunluğundaki derivasyon-dipsavak tünelinin kazıları, ulaşım yollarının tamamlandığına dikkati çeken Dündar, “Dolusavak yaklaşım kanalı kazıları, yamaca yaslamalı su alma yapısının kazıları, derivasyon-dipsavak beton kaplama çalışmalarının yüzde 75’i tamamlanmıştır. Enjeksiyon galerisi (konduvisi) imalatlarına yağışlardan dolayı şartlarının elvermesi halinde başlanacaktır. Kamulaştırma bedelleri ödenmiş olan Ünlendi köyündeki taşınmazların tamamı yapılan tebligat çerçevesinde 1 Haziran’a kadar tamamen yıkılacak ve Kaya-2 Ocağının işletilmesine imkan sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler