Duvarları yazanlar Kars'a ihanet ediyor

Duvarları yazanlar Kars'a ihanet ediyor

Tarih, doğa, inanç ve kültür varlıkları gibi turizm destinasyonları ve sayısız zenginliklere sahip Kars’ta, kendini bilmez ve sorumsuz bazı kişilerin boş gördükleri her duvara yazıkları yazılar tüm bu özellikleri baltalamaya devam ediyor.

Tacettin DURMUŞ

Özellikle Kars Kalesi,  12 Havariler Kilisesi, Evliya Camisi ve birçok cadde ve sokaktaki duvarlara yazılan yazılar, önüne geçilmez bir çevre ve görüntü kirliliği yaratıyor.

Tarihi Kars Kalesi ve çevresine mevcut kültürel varlıkların üzerine sorumsuz ve kendini bilmez kişiler tarafından yazılan yazılar şehri gezen yerli ve yabancı turistleri de şaşkına çeviriyor.

Özellikle Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin sandukasının da içerinde bulunduğu Evliya Camisi ve Külliye çevresindeki duvarların üzerine yazılan anlamsız yazılar, turizme ve kentin tarihi ve kültürel dokusuna ihanet ediyor.

Bölgedeki duvarlara yazılan yazıların ortaya koyduğu görüntü kirliliği ve çevre kirliliği sorumlu kişi ve kurumlar tarafından görmezden geliniyor. Tarihi Kars Kalesi ve bölgeyi gezerek fotoğraflayan yerli ve yabancı ziyaretçiler tarihi dokuyu bu yazılar ile hafızalarına kazıyor ve fotoğraf makinelerinde saklıyor. Böylece Kars’ın tanıtımı bu manzara ile yapılıyor.

Duruma isyan eden ve tarihi dokuya verilen zarara şaşkınlıkla şahitlik eden yerli, yabancı ziyaretçiler ile duyarlı Karslılar adeta kanayan bir yara olarak çözüm bulmayan bu olumsuzluğun bir an önce önüne geçilmesini bekliyor.

Yetkili ve sorumlu kişi ve ilgili kurum temsilcililerinin bir an önce bu gidişe bir ‘dur’ demeleri bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Doğu Ekspresi marifetiyle ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın girişimleri ile yoğunlaşan ilimizi ziyaret eden onbinlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin bu duruma şahitlik ettiğini söyleyen duyarlı Karslılar yetkililerden ilgi ve çözüm bekliyor.

Kars’ın turizm varlıklarının kalbi olan Evliya Camisi ve Ebul Hasan Harakani Külliyesinin çevresini kaplayan beyaz duvarlar üzerine kaba bir şekilde aşkını, nefretini ve ihanetini yazan kendini bilmezler, bu duvarlara ‘Kudüs İslamındır’ diye yazarak, Kudüs’ün, İsrail’den bu kutsal mekânın duvarına yazı yazarak kurtarması, yazıyı okuyanlar tarafından hayretle karşılanıyor.

duvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(1).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(2).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(3).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(4).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(5).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(6).jpgduvarlari-yazanlar-karsa-ihanet-ediyor-(7).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler