Gazeteciler meslek sorunlarını tartıştı

Gazeteciler meslek sorunlarını tartıştı

Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu'nca Iğdır’da düzenlenen Başkanlar Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıya Kars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) Başkanı Ercüment Daşdelen’de katıldı.

Ercüment DAŞDELEN

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonundaki toplantının açılışında konuşan Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İsmail Aras ve Cemiyet Başkanı Aydın Deniz, gazetecileri Iğdır'da ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi. 
Toplantıda daha sonra Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Aslan katılımcılara, Iğdır ekonomisi hakkında kısa bir sunum yaptı. 
Toplantı, divan başkanlığına Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alaettin Aslan, katipliğe ise Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Tarakçıoğlu'nun getirilmesiyle devam etti.  
Geçen yıl Bitlis'te yapılan toplantıda alınan kararlar Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Özcan Çiriş tarafından okundu.
Toplantıda söz alan Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve TGK Genel Başkan Vekili Feridun Fazıl Özsoy,  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı'nın konuşmasını telefondan katılımcılara iletti. 
Konuşmasına devam eden Özsoy, Anadolu Basını'nın özellikle son yaşanan döviz dalgalanmasının ardından kapanma noktasına geldiğini hatırlatarak, sektörün zor bir durumda olduğunu ifade etti. 
Özsoy, çözülmesi gereken önemli sorunları başlıklar halinde sıralayıp, Anadolu Basını'nın devam eden sıkıntılarının çözümü noktasında çalışmaların her platformda sürdürüldüğünü söyledi. 
Toplantıda söz alan bölge gazeteciler cemiyeti başkanları da illerindeki sıkıntıları ve çözüm yollarını dile getirerek, çözüm önerilerinin ilgili mercilere ulaştırılması ve konfederasyon olarak çözüm yolunda çalışmalar yapılması konusunda birleştiler. 
Toplantıya katılan Başkanlar ve Iğdırlı Gazeteciler  Iğdır Valisi Enver Ünlü'nün de katıldığı yemekte bir araya geldi. Yemekte katkılarından dolayı Vali Ünlü'ye bir şükran plaketi sunuldu.  
Vali Ünlü, yemekte yaptığı konuşmada gerçekleştirilen toplantıda alınan kararların gazeteciler ve ülkemiz açısından hayırlı olmasını dileyerek, basın mensuplarının çalışmalarının kendilerine büyük destek sağladığını söyledi. 
Yemek sonrasında Iğdır Tuz Mağaraları, Alican Sınır Kapısı ve Soykırım anıtını gezen gazeteciler, akşam yemeğinde Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Aslan'ın konuğu oldular.  
Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Talay  ile Halfeli Belediye Başkanı Reşat Başkara'nın katıldığı yemek sonrasında etkinliğe katkılarından dolayı Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy,  Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan'a bir teşekkür plaketi sundu.  Gazeteciler, ayrıca Nahcıvan'a günü birlik bir ziyaret gerçekleştirdi.
Bölge toplantısı sonunda bir değerlendirme yapan Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve TGK Genel Başkan Vekili Feridun Fazıl Özsoy,  internet yasasının olmamasından kaynaklı meslek dışındaki kişilerin haber sitesi adı altında gazeteci  kimliğine bürünmelerinin mesleğin itibarını zedelediğini bu konuda konfederasyon olarak konunun gündemde tutulduğunu kaydetti.  
Hem bölgesel federasyonların hem de konfederasyon toplantılarında gündeme getirilen konuların gerek Basın İlan Kurumu, gerekse basınla ilgili diğer platformlarda da konuşulduğunu, özellikle son dönemde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak BİK Genel Kurulu'nun acil toplantıya çağrılması ve bir dizi ferahlatıcı tedbir aldığını anlatan Özsoy, bu tekliflerin bu toplantılar sonucu oluştuğunu bildirdi. 
Gazetelerin yüzölçümü, asgari kadro ve satış rakamlarında yapılan düzenlemelerin bir nebze olsun bir rahatlama sağladığını kaydeden Özsoy, Anadolu Basını'nın devam eden sıkıntılarının çözümü noktasında çalışmaların her platformda sürdürüldüğünü söyledi.
Özsoy, kağıttan alınan KDV'nin indirilmesi, BİK katkı payının düşürülmesi, kaçak ve sisteme girmeyen ilanlar, kurum şubesi bulunmayan yerlerdeki yerel gazetelerin kamu kurumlarından alacaklarının yapılacak düzenleme ile sigorta ve vergi borçlarına karşılık mahsup edilmesi ve toplantıda ele alınan bir çok konunun konfederasyon toplantısında ve diğer platformlarda ele alınacağını vurguladı.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler