Gürcistan Televizyonunda Kars ve KAÜ’yü anlattı

Gürcistan Televizyonunda Kars ve KAÜ’yü anlattı

Gürcistan Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen yaz okulu etkinliğine Kars Kafkas Üniversitesi adına Büşra Aydın katıldı.

Birçok ilde Gürcü Dili ve Edebiyatı Alanında eğitim yapan üniversitelerden öğrencilerin yer aldığı etkinlikte, Kars Kafkas Üniversitesi de öğrencilerinden Büşra Aydın’ın temsilciliğiyle yerini aldı.

Etkinlik boyunca öğrendiği gürcü dilini Kars’ın tanıtımı adına kullanan Aydın, ayrıca Gürcistan’ın önemli televizyon kanallarından birine de konuk olarak katıldı. Komşu ülke Gürcistan halkına Kafkas Üniversitesi’ni ve Kars’ı anlatan Bülra Aydın, Kafkas Üniversitesi’nin bölge için önemine değindi.

Aydın, televizyon programında yaptığı konuşmayla takdirleri toplarken, Gürcü gençlere Kafkas Üniversitesi’ni ve Kars’ı tercih etmeleri noktasında da tavsiyede bulundu.

Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi

Tiflis Devlet Üniversitesi’ne dayanılarak oluşturulmuştur.

1918 yılında, Gürcü ulusunun önemli isimlerinden Ivane Javakhishvili’nin talimatları doğrultusunda Tiflis Devlet Üniversitesi kurulmuştur.

1930 yılının Temmuz ayında hükümet Tiflis Devlet Üniversitesi’ni kaldırmış ve bunun yerine dört tane bağımsız yükseköğretim enstitüsü oluşturulmuştur. Bunlardan biri, o dönemden 1933 yılına kadar Tiflis’te faaliyet gösteren Devlet Eğitim Enstitüsüydü.

8 Ocak 1933 kararlarına göre, Tiflis Devlet Üniversitesi restore edildi. Bahsedilen Eğitim Enstitüsü Kutaisi’ye taşındı ve aynı yıl içerisinde 13 Şubat’tan itibaren orada faaliyet göstermeye devam etti. 1933-1990 yılları arasında, Aleksandre Tsulukidze Devlet Eğitim Enstitüsü adı altında var oldu. Enstitü şehir merkezinde, daha önceden Real Koleji’nin faaliyet gösterdiği binada yer aldı.

23 Eylül 1973’te Kutaisi N. Muskhelishvili Teknik Okulu’na resmi olarak statü verildi ve açılış seremonisi, 1 Eylül 1974 yılında yapıldı.

Kutaisi’deki yeni enstitünün kuruluşundan önce uzun bir hazırlık dönemi geçmiştir. 1946’da, Gürcistan Teknik Okulu’nun çalışma ve danışma noktası Kutaisi’de açılmış ve bu da 1953 yılında akşam öğretim fakültesine dönüştürülmüştür. 1968 yılında iç departman eklenmiş ve enstitü, Kutaisi Gürcistan Teknik Okulu haline gelmiştir.

1974’te, Kutaisi Fakültesi’nde bir Teknik Okul açılmış, 1977 yılındaysa bu okula akademisyen Niko Muskhelishvili’nin adı verilmiştir.

Yükseköğretim enstitüsünün öncelikli ana dalları şu şekildedir: Aydınlatma, Tekstil ve Gıda Mühendisliği. Açılan ilk departmanlar şunlardı: Felsefe, Yüksek Matematik, Grafik Mühendisliği ve Çizim Geometrisi, Fizik ve Uygulamalı Teknik Matematik. Departmanların sayısı aşamalı bir şekilde arttı ve Elektrik Teknolojisi, Tekstil Endüstrisi, Gıda Teknolojisi ve İktisat Departmanları eklendi. Öğretim ve malzeme-teknik altyapıları ve aydınlatma endüstrisi laboratuarları genişletildi ve geliştirildi. Ulaştırma, makine mühendisliği ve elektrik teknolojisi fakülteleri açıldı.

1990 yılında yükseköğretim enstitüsü, var oluşunun neredeyse altmış yılı sırasında bu enstitü tarafından elde edilen büyük başarıların mantıksal bir sonucu olarak, Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi’ne dönüştü.

21 Eylül 1992’de Kutaisi N. Muskhelishvili Teknik Okulu’na üniversite statüsü verildi ve adı Kutaisi Niko Muskhelishvili Devlet Teknik Üniversitesi oldu.

Gürcistan Hükümeti’nin 23 Şubat 2006 tarihli kararı #39’a ve Kutaisi kamusal tüzel kişi hukukuna göre, Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi ve Kutaisi N. Muskhelishvili Devlet Teknik Üniversitesi birleşip tek bir üniversite haline gelmiştir. Eğitim statüsü üniversite olarak belirlenmiş ve adı Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi olmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler