Hakim ve savcılar iftarda buluştu

Hakim ve savcılar iftarda buluştu

Yargıda Birlik Derneği’nin “5. Geleneksel İftar Programı”nda hakimler ve savcılar Kars’ta bir araya geldi.

Volkan KARABAĞ / Kars Hakimiyet

Kars’taki bir restoranda düzenlenen programa, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Camgöz, Yargıda Birlik Derneği Başkanı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Dr. Birol Kırmaz, Kars Adalet Komisyonu Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyesi Alp Arslan, Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanı Av. İbrahim Baştimar, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Artvin ve Erzurum’da görevli hakim ve savcılar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Camgöz, Yargıda Birlik Derneğinin geleneksel hale getirdiği iftar programının sonuncusunun doğunun kalesi Kars’ta düzenlendiğini belirtti.

Başsavcı Camgöz burada yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yargıda Birlik Derneği yargıyı ele geçirmeye çalışan büyük bir terörist çeteye karşı mücadele eden yargı mensuplarının katılımıyla kurulmuştur. Yargıda Birlik Derneği kurulduğu günden bu yana gerek HSYK'nın şeffaf ve adil bir yapıya bürünmesi, gerekse yargı mensuplarının örgütlenmesinde önemli ve başarılı çalışmalar yapmıştır. Temennimiz bu başarılı çalışmalarının artarak devam etmesidir.”

Başsavcı Camgöz’ün ardından söz alan Yargıda Birlik Derneği Başkanı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Dr. Birol Kırmaz da Yargıda Birlik Derneğinin kurulduklarından bu güne ‘yeniden ve daima hukukun üstünlüğü’nü savunduklarını ifade ederek, “Bunu başarabilmek ve milletimizin güvenine laik bir yargı sisteminin tesisi için 4 yıl önce atsız, pusatsız çıktığımız Anadolu yolculuğunda, adalet terazisine hep birlikte işlediğimiz kardeşlik cemresi varlığını korudukça ülkemizin istikbali ve istiklali de emin ellerde olacaktır. Bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, her daim rüştünü ve sağduyusunu ispat etmiş milletinin yanında ve sadece milletinin hizmetindedir. 10 bine yaklaşan hakim-savcı üye sayısıyla dünyanın en büyük yargı sivil toplum örgütü olma yolunda hızla ilerleyen Yargıda Birlik Derneği bunun en büyük güvencesi, memleket sevdasında birlik olan kalplerimizi de bu inancımızın teminatı mührüdür.” dedi.

“Biz büyük ve güçlü bir ‘aile’yiz” ifadesini kullanan Dr. Kırmaz, “Biliyoruz ki; biz güçlü olursak devletimiz güçlü olur, vatanımız daim olur, milletimiz huzurlu olur. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Başarılı ile başarısızı, emek veren ilen emeksizi, liyakatli ile lakayıtı, iyi ile kötüyü ayırt edebilmek için her şeyimizle çalışacağız. Adına hüküm kurduğumuz Büyük Türk Milletinin vicdanındaki adalet duygusunun tatmini için varımızla, yoğumuzla çalışacağız. Milletinin değerlerini bilen, saygın ve güven duyulan, bağımsız ve tarafsız bir yargı sisteminin inşası için bütün gücümüzle çalışacağız. Toplumun her bir ferdinin kendini güvende hissettiği adil bir hukuk sisteminin sağlanması için aklımızı ortaya koyarak çalışacağız. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstün olduğunu ispatlamak için gece gündüz çalışacağız. Bu ülke için gözünü kırpmadan can veren şehitlerimize, hayatını bizim için hiçe sayan gazilerimize layık olabilmek için terimizin son damlasına kadar çalışacağız. Toroslardaki bir obada tüten bir ocak ateşi olan birliğimizi muhafaza etmek ve güçlendirmek için bütün yüreğimizle çalışacağız. İşte tüm bunları yapabilmek adına, adalet gemisinin birer yelkeni olan siz değerli meslektaşlarımızla yine ve yeniden, bugün burada Kars’ta birlik olduk. Biriz ve beraberiz.” şeklinde konuştu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyesi Alp Arslan da, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun Yargıda Birlik Derneği ile devamlı irtibat halinde olduklarını belirterek, Yargıda Birlik Derneğinin bundan sonra düzenleyeceği değişik organizasyonlara da katılımların büyük faydalar oluşturacağına dikkat çekti.  

Yapılan konuşmaların ardından Yargıda Birlik Derneği’nin tanıtım videosunun gösterildi. Program iftar yemeğinin ardından edilen dua ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler