İçişleri Bakanlığından yaylacılara: "Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı

İçişleri Bakanlığından yaylacılara: "Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı

İçişleri Bakanlığı, yürütülen başarılı operasyonlarla nefes dahi alamayan bölücü terör örgütü üyelerinin (BTÖ) yiyecek sıkıntısı çekmesi üzerine yaylacıları uyardı.

Kolluk kuvvetleri, market ve bakkallardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve satışlarını takip edecek

2017 yılında, toplam bin 807 sığınak, barınak ve mağara ele geçirildi.

Buralarda 166 ton gıda malzemesi bulundu

Bu yıl, 788 sığınak ve barınaktan 43,5 ton gıda malzemesi ele geçirildi.

Yol kontrollerinde ara ve tali yolların denetimine ağırlık verilecek.

İçişleri Bakanlığı, yürütülen başarılı operasyonlarla nefes dahi  alamayan Bölücü Terör Örgütü üyelerinin (BTÖ) yiyecek sıkıntısı çekmesi  üzerine,  yaylacıları uyardı. Bakanlık, terör örgütünün kış yapılanmasını önlemek için yayla sezonunu bitiren vatandaşlara, terör örgütü mensupları tarafından alınabilecek yaşam malzemelerini evlerinde  bırakmamalarını istedi. Ayrıca kolluk kuvvetleri, market ve bakkallardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve  satışlarını takip edecek.

İçişleri  Bakanlığı, Jandarma  Genel  Komutanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü ile Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu,  Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli ve Van Valiliklerine Bakan Süleyman Soylu imzalı "Güvenlik  Tedbirleri" konulu  genelge  gönderdi.

Genelgede, ülkemizin toprak bütünlüğünü, milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleriyle devletin tüm imkân ve kabiliyetleri kullanılarak  etkin mücadele edildiği ifade  edildi.

Yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde  özellikle BTÖ' nün, temel gıda ve yaşam malzemesi temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına dair bilgiler alındığına vurgu yapılan genelgede; BTÖ mensuplarının temel gıda  ve yaşam malzemesi teminini engellemek amacıyla yayla dönüşlerinde alınacak güvenlik önlemleri şu şekilde sıralandı:

Yayla ve meraların vatandaşların  kullanımına açılması ile birlikte terör örgütüne yardımcı olabilecek kişilerin terör örgütü mensuplarına erzak ve yaşam malzemesi sağlamalarını önlemek için gerekli tedbirler alınacak. Yayla dönüşlerinde vatandaşların artan yaşam malzemelerinin terör örgütü mensuplarınca alınabileceği düşünülerek yaylada bırakmamaları konusunda uyarılacak. BTÖ mensuplarının lojistik  faaliyetlerine yardım eden  ve erzak götüren işbirlikçilerinin genellikle yol kontrollerinde ana yollar yerine ara ve tali yolları kullanması nedeniyle bu yolların denetimine ağırlık verilecek.

“Dikkat çekici un, şeker, konserve  satışları takip edilmeli”

Kolluk kuvvetlerince toptan satış yapan yerler ile market ve bakkallardan dikkat çekici miktarda un, şeker, konserve, helva, reçel vb. gıda ve yaşam malzemelerin satışı takip edilecek ve istihbarata ağırlık verilecek.

Yol kontrollerinde kamyonet, panelvan, minibüs gibi şüpheli araçlar detaylı aramalardan geçirilecek.  Terör örgütü tarafından kullanılması muhtemel gıda ve yaşam malzemelerini aracında bulunduran şahısların yerleşim yeri ile yol güzergâhı ve kaç kişilik malzeme götürdüğü hususları ayrıntılı sorgulanacak.

2017 yılında 166 ton, bu yıl 43.5 ton gıda malzemesi ele geçirildi

2017 yılında jandarma sorumluluk bölgesinde bin 807 sığınak, barınak ve mağara ele geçirildi. Buralarda bulgur, çay, fasulye, helva, kuru soğan, makarna, mercimek, patates, peynir, pirinç, salça, şeker, tuz, un, yağ, zeytin ve muhtelif gıda olmak üzere,  toplam 166 ton 446 kg malzeme bulundu.

Bu yılın 8 aylık döneminde ise, 788 sığınak, barınak ve mağarada ise toplam 43 ton 510 kg bulgur, çay, fasulye, helva, kuru soğan, makarna, mercimek, patates, peynir, pirinç, salça, şeker, tuz, un, yağ, zeytin ve muhtelif gıda malzemesi ele geçirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler