Kars DSİ, Bülbül ve Bayrampaşa derelerinin temizliğini tamamladı

Kars DSİ, Bülbül ve Bayrampaşa derelerinin temizliğini tamamladı

Devlet Su İşleri (DSİ) Kars 24. Bölge Müdürlüğü görevi olmadığı halde vatandaşların yoğun taleplerine duyarsız kalmayarak şehir merkezinden geçen Bülbül ve Mollaömer (Bayrampaşa) derelerinin temizliğini tamamladı.

Ercüment DAŞDELEN

DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Kars il merkezinden geçen ve Bölge Müdürlüğü tarafından inşaatı tamamlanarak bakım-onarım ve işletmesi Kars Belediyesine devredilen Bülbül deresi ve Bayrampaşa deresi (Molla Ömer) taşkın koruma tesislerinin, geçen süre zarfında atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle, ciddi çevre sorunlarının, kötü kokuların, haşeratın kaynağı durumuna geldiğini belirtti.

Hizmete açılan tesislerin vatandaşlar tarafından çöp kutusu gibi kullanılarak kanalizasyonları bağlanarak kirletildiğine dikkati çeken DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, şu ifadelere yer verdi: “Kurumumuzun, Belediyemizden ve vatandaşlarımızdan en önemli beklentisi, inşasını yaptığımız bu tesislerin işler vaziyette ve temiz tutulması için gerekli hassasiyeti göstermeleridir. DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak Kars halkına hizmeti bir görev bilerek, Bülbül Deresinde ve Bayrampaşa (Molla Ömer) Deresindeki temizlik çalışmaları kurumumuzun görevi olmadığı halde, vatandaşlarımızdan ve dere yatakları çevresindeki esnaf ve ikamet eden vatandaşların yoğun talepleri dikkate alınarak gerçekleştirildi. Bayram Paşa Deresi üzerinde ve kenarında yer alan Ebu’l Hasan Harakani ve İsmail Ağa Camilerinde namaz kılarken dereden gelen pis kokularla nasıl huzur bulacak kalbimiz. DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak yine elimizi taşın altına koyarak Genel Müdürlüğümüzden sağladığımız iş makinesi ile Bülbül Deresi ve Bayrampaşa Deresi Taşkın koruma tesislerini Halkımızın nefes alması ve temiz bir çevreye kavuşması için tekrar temizledik. DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz, Kars İl Merkezinden geçen Bülbül ve Bayrampaşa Derelerinde yapmış olduğu ıslah çalışmalarından sonra, ilgili yerel birimler tarafından gerekli önlemler alınmadığından ve gerekli temizlik yapılmadığından dolayı çevreden atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle ciddi bir kirlilik ve kokuya sebep olduğundan, vatandaşlarımızın da şikâyetlerine konu olan bu hususta, vatandaşlarımızın sesine kulak vererek, Genel Müdürlüğümüzden temin edilen iş makinesi, vinç ile derenin içine indirilerek temizlik çalışmalarına Bülbül Deresinden başlandı. Çalışmalar sonucunda Bülbül ve Bayram paşa derelerinde temizlik tamamlandı. Derelere atılan evsel ve hayvansal atıkların çevreye verdiği rahatsızlık ve kötü kokular ve olumsuz görünümlerinden dolayı, DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılan temizlik sonrası, vatandaşlarımızın derelere sahip çıkmasını ve her türlü kirletici unsura karşı çıkmalarını istiyoruz. Aksi halde tekrar eski haline gelecektir. Nasıl bulmak istiyorsak, o şekilde kalması için sahip çıkmamız lazım. Sahip çıkarsak, dereler, şehrin hayat kaynağı ve hayat bulduğu yerler olmaya devam edecektir.”

kars-dsi,-bulbul-ve-bayrampasa-derelerinin-temizligini-tamamladi-(3).jpgkars-dsi,-bulbul-ve-bayrampasa-derelerinin-temizligini-tamamladi-(1).jpgkars-dsi,-bulbul-ve-bayrampasa-derelerinin-temizligini-tamamladi-(2).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler