Kars DSİ Göle’nin Yayla deresini de temizledi

Kars DSİ Göle’nin Yayla deresini de temizledi

DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü Ardahan’ın Göle ilçesi Belediyesine ait ilçe merkezinden geçen Yayla deresinin de temizliğini tamamladı.

Ercüment DAŞDELEN

Göle ilçe merkezinden geçen ve DS Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından inşaatı tamamlanarak Bakım-Onarım ve işletmesi Göle Belediyesine devredilen Yayla Deresi Taşkın Koruma Tesisleri, geçen süre zarfında atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle, ciddi çevre sorunlarının, kötü kokuların, haşeratın kaynağı durumuna getirilmişti. 
DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hizmete açılan tesisler vatandaşlarımız tarafından çöp kutusu gibi kullanılmakta, kanalizasyonları bağlanmakta ve kirletilmektedir. Kurumumuzun, Belediyemizden ve vatandaşlarımızdan en önemli beklentisi, bu tesislerin işler vaziyette ve temiz tutulması için gerekli hassasiyeti göstermeleridir. DSİ 24. Bölge Müdürlüğü olarak Göle halkına hizmeti bir görev bilerek, Yayla Deresindeki temizlik çalışmaları kurumumuzun görevi olmadığı halde, vatandaşlarımızdan ve dere yatakları çevresindeki ikamet eden vatandaşların yoğun talepleri dikkate alınarak gerçekleştirildi. DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz, Göle İlçe Merkezinden geçen Yayla deresinde yapmış olduğu ıslah çalışmalarından sonra, ilgili yerel birimler tarafından gerekli önlemler alınmadığından ve gerekli temizlik yapılmadığından dolayı çevreden atılan evsel ve hayvansal atıklar nedeniyle ciddi bir kirlilik ve kokuya sebep olduğundan, vatandaşlarımızın da şikâyetlerine konu olan bu hususta, vatandaşlarımızın sesine kulak vererek, Genel Müdürlüğümüzden temin edilen iş makinesi indirilerek temizlik çalışmalarına başlayarak tamamlandı. Derelere atılan evsel ve hayvansal atıkların çevreye verdiği rahatsızlık ve kötü kokular ve olumsuz görünümlerinden dolayı, DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılan temizlik sonrası, vatandaşlarımızın derelere sahip çıkmasını ve her türlü kirletici unsura karşı çıkmalarını istiyoruz. Aksi halde tekrar eski haline gelecektir. Nasıl bulmak istiyorsak, o şekilde kalması için sahip çıkmamız lazım. Sahip çıkarsak, dereler, yerleşim birimlerinin hayat kaynağı ve hayat bulduğu yerler olmaya devam edecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler