Kars DSİ, Iğdır ovası sulaması mühendislik hizmetleri sözleşmesini imzaladı

Kars DSİ, Iğdır ovası sulaması mühendislik hizmetleri sözleşmesini imzaladı

Kars DSİ 24. Bölge Müdürlüğü, Iğdır ovası sulaması yenileme planlama mühendislik hizmetleri işine ait sözleşmeyi imzaladı.

Ercüment DAŞDELEN

Iğdır ovası sulaması yenileme planlama mühendislik hizmetleri işine ait sözleşme, DSİ Kars 24. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Meftun Çağlar ile yüklenici firma SUPEK Proje, Müh. ve Müş. A. Ş. arasında imzalandı.

Sözleşmesi imzalanan iş kapsamında; Iğdır Ovası Planlama Raporu 1970 tarihinde hazırlanmış olup, bu tarihten itibaren Iğdır Ovasında brüt 70 530 ha alan, sulama şebekesi inşa edilerek sulamaya açıldı. 

Planlama Raporunun hazırlandığı tarihteki bitki üretim paterni, nüfus projeksiyonları, tarımsal üretim öncelikleri, kalkınma modelleri ve iklimsel-yağış rejim değişiklikleri, İdarenin Stratejik Planlarında ön görüldüğü üzere eski klasik beton kaplamalı kanal şebekelerinin borulu şebekeye çevrilmesi, Aras Havzasındaki, 4628 sayılı EPDK Kanunu kapsamındaki HES Projelerinin başlaması gibi önceliklerin oluşması nedeniyle planlama formülasyonunun değişmesi nedeniyle meydana gelen ihtiyaç doğrultusunda 1970 yılında onaylanan Planlama Raporunun Bölgemizde verimli sulamanın yapıldığı Iğdır Ovası’ndan daha iyi verim alınabilmesi ve kuraklık sorunlarının çözülebilmesi için yeraltı ve yerüstü su kaynakları da dikkate alınarak revize edilmesi sağlanacak. 

Bu planlama raporu doğrultusunda söz konusu çalışmaların yürütülmesi sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler