Kars DSİ, Iğdır’ın 2045 yılına kadar içmesuyunu karşılayacak tesisi tamamlıyor

Kars DSİ, Iğdır’ın 2045 yılına kadar içmesuyunu karşılayacak tesisi tamamlıyor

DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, çalışmaları devam eden Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatı ile İçmesuyu İletim Hattında incelemelerde bulundu.

Ercüment DAŞDELEN / Kars Hakimiyet

Çalışmalar hakkında bilgi veren Dündar, inşaat çalışmaları devam eden Iğdır içmesuyu Arıtma Tesisinin, Tuzluca İlçesi’ne 13 kilometre, Iğdır İl Merkezine 42 kilometre mesafede bulunduğunu, İçmesuyu İletim Hattı İnşaatı ise 165 kilometrelik iletim hattının maslak, vana, vantuz, depolar otomasyon sistemini kapsadığını belirtti. 
Söz konusu arıtma tesisi ve iletim hattı tamamlandığında Iğdır il merkezi, 3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün uzun vadeli 2045 yılına kadar ihtiyacı olan 125.000 m³/gün içme suyu arıtılmak suretiyle döşenen iletim hattı ile belirtilen yerleşim birimlerine verileceğini ifade eden Dündar, şunları kaydetti: “Iğdır İçmesuyu Projesine ait İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisinden oluşan projenin toplam maliyeti yaklaşık 190 milyon TL’dir. Su kaynağı olan Ünlendi Barajı İnşaatı ile kamulaştırma bedelleri de dikkate alındığında içmesuyu projesinin toplam maliyeti yaklaşık 300 milyon TL olmaktadır. Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı ile İçmesuyu İletim Hattı İnşaatına ait kalan imalatlar da Temmuz-2018 itibariyle tamamlanmak suretiyle belirtilen yerleşim birimlerine belirtilen tarih itibariyle arıtılmış memba kalitesindeki içmesuyu belirtilen yerleşim birimlerine inşallah verilecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler