Kars Lojistik Merkezi sona yaklaştı

Kars Lojistik Merkezi sona yaklaştı

Dev merkez için son 4 ay

Volkan KARABAĞ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın temelini attığı ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının önemli halkalarından biri olacak Kars Lojistik Merkezi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Fiziki ilerlemesi yüzde 55’i geçen ve 30 Ekim’de açılacak olan merkez, ilk etapta 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacak.

Geçen yıl 7 Nisan’da Bakan Arslan tarafından temeli atılan ve Kars Lojistik Merkezi adım adım sona yaklaşıyor. Bakü-Tiflis Kars Demiryolu hattı ile Kars’ı geçmişte olduğu gibi taşımacılıkta tekrar tercih edilen, hatta Çin’den Londra’ya uzanan taşımacılığın merkezi haline getirmesi planlanan Lojistik Merkez tamamlandığında 300 bin metrekarelik alana sahip olacak. İçerisinde 175 bin metrekarelik konteyner stok alanı yapılacak olan ve 412 bin ton taşıma kapasitesine sahip olacak merkezin toprak işlerinde yüzde 79’luk ilerleme sağlandı.

Yüzde 55’i geçti

Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren hattı ile bütünleşerek Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattının Türkiye’nin ana demiryolu omurgasına bağlantısı haline getirilecek olan Kars Lojistik Merkezi içerisinde 16 km’lik demiryolu da inşa ediliyor. İlk etapta 500’ün üzeninde Karslıyı iş sahibi yapacak lojistik merkez, her yıl yarım milyon tona yakın yüke ev sahipliği yapacak. Depolamadan bakıma, onarımdan yüklemeye, yükleri bölmeden paketlemeye kadar birçok hizmetin tek merkezden yapılabileceği Kars Lojistik Merkezi sayesinde yan sanayi kollarında da 5 bine yakın kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Mayıs ayı sonu itibariyle demiryolu altyapı-üstyapı işlerinde toplamda yüzde 50 ilerleme sağlanırken, tüm projede tamamlanma oranı yüzde 55’i geçti.

Demir İpekyolu’nun tek dağıtım merkezi olacak

144 milyon liranın üzerinde yatırımla tamamlanacak olan Kars Lojistik Merkezi içerisinde 10 bin metrekarelik antrepo, Lokomotif ve Vagon Bakım Ünitesi, Tehlikeli Madde Boşaltma yolu ve çukurları ile döner köprüler de inşa ediliyor. Ulusal demiryoluna bağlanması amacıyla 6,2 kilometre iltisak hattı da yapılan merkez, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattından gelen yüklerin tek toplama ve dağıtım merkezi olacak. Kars’ın çehresini değiştirecek bu dev tesis ise 4 ay sonra 30 Ekim tarihinde hizmete girecek.

kars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(1).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(2).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(3).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(4).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(5).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(6).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(7).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(8).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(9).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(10).jpgkars-lojistik-merkezi-son-yaklasti-(11).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler