Kars Valisi Rahmi Doğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Kars Valisi Rahmi Doğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Kars Valisi Rahmi Doğan, Gazi Ahmet Muhtar Paşa (GAMP) Konağında basın mensuplarıyla bir araya gelerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Volkan KARABAĞ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Doğan, Kars’ta yapımı devam eden ve yapılmaya başlanacak olan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Faikbey Caddesi üzerinde yapılmaya başlanan Sultan Alparslan Külliyesi’nin şuan devam etmemesinin sebebi nedir? sorusuna Vali Doğan, “Sultan Alparslan Külliyesi inşaatı devam ediyor. Buranın altına kapalı otopark yapıyoruz. Evet burası meydan ama altı da tamamen otopark olarak kullanılacak ki kışın en çok ihtiyaç duyulan şey kapalı otopark. İnsanlar araçlarını gece donmasın düşüncesiyle kalkıp çalıştırıyorlar. Kars’ın çok büyük ihtiyacını da giderecek. Şimdi burada öneri ne? Öneri, avm yapılsın önerisi. Dünyanın hiçbir yerinde şehir merkezinde böyle, avm yapacaksın 4-5 katlı avm yapacaksın ki bu 4-5 kat şehri karanlık hale getirecek, o bölgeyi karanlıklaştıracak. Cami ile birlikte 18 bin metrekare bir meydan çıkıyor orada. Ben itirazın neden yapıldığını anlamış değilim ve devletten tek kuruş para harcanmıyor. 35-40 trilyonluk bir yatırım yapılıyor ve birileri bunu hayrına yapıyor. Sizin hayrınıza Kars’a gelip 400 araçlık bir otopark kim yapar? Şimdi herkes cami kısmını görüyor ama asıl görünmesi gereken kısım 18 bin metrekarelik bir meydan çıkıyor ve bu 18 bin metrekarenin tamamının altı da otopark oluyor. Buna neden itiraz ettiklerini çözmüş değilim. Projeden herhangi bir dönüş yok. Bekliyor olmasının sebebi oradan TEAŞ’ın elektrik hattının geçiyor olmasıydı onu çözdük, arkadaşlar deplase ediyorlar, dolayısıyla o yüzden bekledi. Projesi onaylandı, kuruldan geçti, temelini attık biliyorsunuz, ortaya çıktığında da Kars için çok güzel bir meydan olmuş olacak. Biliyorsunuz bir meydan da GAMP Konağının yanı, Endüstri Meslek Lisesi de yıkıldığı taktirde şehrin içinde merkezi bir yerde iki tane meydan çıkmış olacak. Orasını sadece cami olarak görüp itiraz etmek bence yanlış. İnsanlar camileri sayıyorlar, diyorlar ki şurada şu kadar cami var, şu kadar cemaat var, bu cemaate göre belki dediğiniz gibi olabilir ama her il de bir merkez cami yapılıyor. Ama bizim alanımızın içerisinde 20 bin metrekarelik alanın 2 bin metrekaresi cami geri kalan 18 bin metrekaresi meydan. İnsanların gidip rahatça bahçesini kullanabileceği bir alan oluyor.” dedi.

İşyerlerinin taşınması konusuna da değinen Vali Doğan, o işyerleri taşınacak biz onlara Ağustos ayının sonuna kadar süre verdik. Biz vermedik onlar süre istediler. Dediler ki, “Bize Ağustos’un sonuna kadar süre verin biz çıkacağız” dediler. Ben de “tamam” dedim. Ağustos’un sonunda onlar çıkacaklar gidecekler, bunların başka alternatifi yok. Orada 6 tane dükkan çıkıyor, yani otoparka giriş yolu gözükmesin düşüncesiyle 6 tane dükkan projelendirildi. Dışarıdan çirkin görünmesin diye 6 tane dükkan yapılıyor, o 6 tane dükkanı ileride Diyanet Vakfı işletecek. Yani oranın tamamının işletmesi Diyanet Vakfı tarafından yapılacak. O 6 tane dükkan yine ileride ihaleyle yine Kars esnafına kiralanacaktır.

Kars Kalesinin çevre düzenlemesi yapılacak mı? sorusuna Vali Doğan, “Kars Çayının çevresinden çalışmalara başladık. Orada bisiklet parkuru yapıyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen 150 tane bisikletimiz var. Bu bisikletleri oraya koyacağız, vatandaşların parkur içerisinde kalmak kaydıyla kimliğini verecek bisiklete binecek sonra da tesliminde kimliğini almış olacak. Oraya bir park düzenlemesi yapıyoruz, arkadaşlar çalışıyorlar. Biliyorsunuz oradaki uzun boylu kavak ağaçları değişirdik, çam ağaçları diktik. Kale ile ilgili ayrı bir çalışma var. Sayın bakanımızın girişimleri ile belli bir miktar geliyor, o gelen para ile birlikte telesiyej yapılabilir onun projesi çalışıldı. Bir de kalenin çevre düzenlemesinin yapılması lazım. Oradaki arazi bizim, Özel İdare olarak bizim. Biliyorsunuz Osmanlı Mahallesinin yer değişikliğini yaptıktan sonra çevre düzenlemesine bıraktık. Bunun da yapılması lazım. Kalenin projesi henüz daha kuruldan geçmedi onu bekliyoruz. Orası sit alanı olduğu için izinsiz bir şey yapamıyoruz. O geçtikten sonra düzenlemeleri yapacağız.” şeklinde yanıt verdi.

Hafızpaşa Mahallesinde bulunan Kars eski Cezaevinin yıkımı söz konusu mudur? Sorusuna Vali Doğan, Kars’ta çok metruk binanın olduğunu ifade ederek, “Şimdi eski süt fabrikasının yıkım ihalesine çıkıyoruz, eski hastaneyi yıkıyoruz, eski mit binasını yıktık, onun karşısında ki sağlık ocağı kısımlarını yıktık. Yani Kars’ta o kadar çok metruk bina var ki yık yık bitmiyor. Bunların hepsi sırayla, peyderpey yaparak geliyoruz. Zaman içerisinde onları da hallederiz.” ifadesini kullandı.

Gemli Tabyanın turizme kazandırılması için çalışmaların başladığını belirten Vali Doğan, “Önce mimari projeyi kuruldan geçiriyorsunuz sonra uygulama projelerini geçiriyorsunuz. Uygulama projesi kuruldan geçtikten sonra ihalesi yapılacak. Birden olmuyor, kimsenin Gemli Tabyadan haberi yok, oradan geçerken görmüyor bile. Biz Gemli Tabyayı gündeme getirdik.” dedi.

Projeyi tek tek basın mensuplarına gösteren Vali Doğan, “Proje bu, her şey yazılmış, çizilmiş, unutulmuş gibi anlatılıyor. Yok öyle bir şey yani. Bunların üzerinde çalışılıyor. Çok şık bir şekilde camdan bir proje yaptık. Bunun için biz kurulla kavga ettik. Kurul buraya ‘müze yap’ diyor. Ben dedim ki; ‘Kars’ta 46 tane tabya var, 46 tane müze mi yapalım?’ Biz burasını çok güzel projelendirdik. Burası düğün salonu, toplantı salonu, 12 tane odası çıkan butik otele dönüşüyor ki Özel İdarenin kullanımında 27 yıllığına kullanım hakkını aldık. Bunları unutmayın. Birileri alıp birilerine veriyordu. Bunlar da kuruldan geçtikten sonra ihalesi yapılacak.” şeklinde yanıt verdi.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından Kars’a müjdelenen Şehir Stadyumunun yapımı bu yıl ki yatırım programına alınacak mı? sorusuna ise Vali Doğan, “Yaklaşık 7 bin – 8 bin kişilik bir şehir stadyumu ile ilgili çalışma var. Sayın bakanımızla o zaman birlikte giderek Gençlik ve Spor Bakanımızla görüştük. Büyük ihtimal bu yıl ki yatırım programına girer ama önümüzdeki yıl başlar diye düşünüyorum. Çünkü ihalesinin yapılması biraz zaman alır. Önümüzdeki yıl içerisinde de bu Erzurum yolu üzerindeki alana 7 bin – 8 bin kişilik kapalı tribünü olan bir şehir stadyumu yapılacak.” diye konuştu.

kars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(6).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(7).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(5).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(2).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(1).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(3).jpgkars-valisi-rahmi-dogan-gazetecilerin-sorularini-yanitladi-(4).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler