Kars’ta dolmuşçular yine kontak kapattı

Kars’ta dolmuşçular yine kontak kapattı

Kars’ta, dolmuşçular kontak kapattı. Araçlarını Cumhuriyet meydanına çeken dolmuşçular, mağdur edildiklerini ileri sürdüler.

Kars’ta, dolmuşçuların kontak kapatmasıyla birlikte adeta şehirde hayat durdu. Sabah işlerine ve hastaneye gitmek isteyen vatandaşlar, dolmuş seferlerinin yapılmadığını öğrenince ya taksi tutarak gittiler ya da kilometrelerce yolu yürümek zorunda kaldılar.

Kars 1 Nolu Şehir İçi Dolmuşçular ve Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Okan Ulakçı dolmuşçular esnafı adına bir açıklama yaparak, mağduriyetlerini anlattı.

Şehirde yaşanan tüm huzursuzluk ve sıkıntıların sebebinin Belediye Başkanı olduğunu ileri süren Kars 1 Nolu Şehir İçi Dolmuşçular ve Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Okan Ulakçı, “Bizim bu sorunumuz aylardır devam ediyor, diyebilirim yıllardır devam ediyor. Kars Belediyesi 4 yıldan bu yana hep bizim ümitlerimizi boşa çıkarttı. Bizim ümitlerimiz şuydu; ‘sayın Belediye Başkanımız hangi parti olursa olsun bu şehrin yararına inşallah çalışır, bu şehre huzur, bu şehre hizmet getirir’ o anlayışla biz hep bu ümitle bekliyorduk. Ama maalesef aylardır, yıllardır şehir içerisindeki huzursuzluklara, şehir içindeki sıkıntılara tamamen Belediye Başkanımız sebeptir. Neden diyeceksiniz? Diyebilirim son bir yıldır her ay hemen hemen bu esnaf boykot etmek mecburiyetinde kalıyor. Sebebi neden? A hattını b hattına kaydırıyor. Hiç adamın hatla alakası yok, hat veriyor sıfır sermaye ile başka hata aktarıyor, sermaye sahibi ediyor.” dedi. 

Dolmuş esnafının Kars Belediyesine araç başı 100’er bin lira para ödediğini iddia eden Başkan Ulakçı, “Yaklaşık 7-8 ay önce belediyeye araç başı 100’er bin lira para öndendi. Denildi ki; ‘belediyemizin sıkıntıları varsa en azından sıkıntıları giderilsin, şehre bir hizmet yapılsın’ o anlayışla bu esnaf araba başı 100’er bin lira para belediyeye öderken seve seve ödedi. Dedi ki; ‘Biz bu parayı belediyemize ödeyelim, belediyemiz bu şehre bir hizmet yapsın’ ama maalesef ne hizmet yüzü görüyoruz, ne huzur yüzü görüyoruz. Her gün sıkıntı sıkıntı üzerine geliyor. Belediye iki de bir hat talebinde bulunuyor. ‘A hattına ek araba vereceğim, b hattına ek araba vereceğim’ anlayışıyla bu insanlar da artık huzursuz oldu.” ifadesini kullandı.

Kars Belediye Başkanının görevini sağlıklı bir şekilde yapmadığı için Genel Başkanı tarafından ihraç edildiğini ileri süren Başkan Ulakçı, “Geçen sene en son sayın Valimiz devreye girdi. Sayın Valimiz geldi burada insanlara söz verdi, dedi ki; ‘Bundan sonra belediye bu defteri kapatacak, kesinlikle böyle bir şey yapmayacak, eğer bundan sonra belediye tekrar yaparsa ben esnafımla beraber belediyenin kapısında boykot edeceğim’ dedi. Şimdi bu Belediye Başkanımız ne Valiyi dinliyor, ne insanları dinliyor, ne emniyeti dinliyor, kafasına göre adam gidiyor. Eğer bu Belediye Başkanı sağlıklı bir Belediye Başkanı olsaydı zaten Genel Başkanı bunu ihraç etmezdi. Demek ki sağlıklı bir Belediye Başkanı olmadığından dolayı Genel Başkanı bunu ihraç etti şimdi ihracına da bir şey demiyoruz bari bu insanları rahat bıraksın. Aksi taktirde biz bu şekilde devam edeceğiz. Yine tek ümidimiz varsa sayın Valimizdir, sayın emniyetimizdir. Onlar bir çözüm bularlarsa onlar bulurlar ama çözüm bulunmayana kadar da bu esnaf kontağını kapatacaktır. Kesinlikle işe çıkmayacaktır, çünkü mağdurdur, esnaf mağdurdur.” şeklinde konuştu.

İsim vermeden Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’yı eleştiren Başkan Ulakçı, “Belediyenin başka işi gücü yok mu? Bakın 2 senedir dolmuş hattımızın kullandığı Devlet Su İşlerinin ara yolunun yapılması için ben Kars Belediyesine defalarca dilekçe verdim, defalarca şifahen anlatmışım. Ama adamlarda hizmet anlayışı yok ki, adamlarda vur-kaç anlayışı var. Dolmuşla uğraşana kadar git Devlet Su İşlerinin o ara yolunu yap, git caddeleri yap, git sokakları yap. Allah Bakanımızdan razı olsun. Sayın Bakanımız olmasaydı bu şehrin muhtelif yolları, bu asfaltlanan yollar yapılmayacaktı. Bakanımızın sayesinde oldu. Ya o da olmasaydı bu şehri pislik götürmüştü.” dedi. 
Belediye Başkanının niyetinin şehirde sorun çözmek olmadığını ileri süren Başkan Ulakçı, “Şehir de sorun çıkartmak. Bu adam başa geldiğinden bu yana cinayet cinayet üzerine, huzursuzluk huzursuzluk üzerine, yolsuzluk yolsuzluk üzerine. Ben buradan sesleniyorum; bu arkadaşımızı Belediyenin başından alın da bu şehir huzura kavuşsun. Şimdiye kadar hep bu tip boykotlarda gidip kendisiyle görüşürdük ama bu saatten sonra Belediye Başkanıyla bizim görüşme şansımız yok. Çünkü bu adam sorun çözmüyor ki görüşelim. Defalarca görüştük ama fayda etmedi. Adam yine dediğim dedik anlayışıyla hareket ediyor.” diye konuştu.

Şehrin tüm dolmuş hatlarının burada olduğunu belirten Başkan Ulakçı, bu sorun çözülene kadar eylemlerinin süreceğini söyledi. 

Vatandaşların mağdur edilmemesi için şehirde şuan dolmuş çalışıyor mu? Sorusuna ise Başkan Ulakçı, şehirde hiçbir hattın çalışmadığını ifade ederek, “Tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum. İnanın ki sayın Karslı hemşerilerim bu sorunun, bu sıkıntının, bu mağduriyetin sebebinin tamamı Belediye Başkanının kendisidir. Eğer Belediye Başkanı sağlıklı bir Belediye Başkanı olsaydı bu şehri yöneten bir kapasite, dürüst bir kapasite olsaydı şimdiye kadar bu sorun çözülmüş olurdu. Eğer Belediye Başkanının elinden gelse bu esnafın altındaki arabaları bile alır. Allah’tan şuan bağımsızdır ama yine dışarıdan yönetiliyor.” yanıtını verdi.

Kontaklarını kapatarak böylece beklediklerini dile getiren Başkan Ulakçı, “Zam için eylem yaptığımız söyleniyor bu kesinlikle yalandır. Biz zam için eylem yapmıyoruz, biz dolmuş üzerine dolmuş getirdikleri için eylem yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

kars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(1).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(2).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(3).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(4).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(5).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(6).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(7).jpgkars’ta-dolmuscular-yine-kontak-kapatti-(8).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler