Kars’ta köylerin elektrik hatları yenileniyor

Kars’ta köylerin elektrik hatları yenileniyor

ARAS EDAŞ Kars İl Koordinatörü Bülent Gürel, Kars’ın köylerine elektrik enerjisi taşıyan hatları yenilediklerini açıkladı.

Tacettin DURMUŞ

Bütün köylerin hatlarını değiştirerek, artık elektrik kesintisi ve arızaları minimum düzeye düşüreceklerini de söyleyen Gürel, bu yıl içerinde 10 köyün hatlarını yenilemekte olduklarını belirtti.

Kars’ın merkeze bağlı 10 köyde Akdere Grup köylerinin enerji hatlarını ve direklerini değiştirdiklerini söyleyen Müdür Güler, bu yılsonuna kadar 25 kilometre uzunluğunda elektrik hattını yenilemiş olacaklarını ifade etti.

Kars merkeze 25 kilometre uzaklıkta ve yüksek kesimde olan Akdere köyünün elektrik hatlarını değiştirdiklerini belirten Güler, 2018 yılı yatırım programlarını öncelikli olarak köylerin elektrik arızlarını ve kesintilerini önlemek üzere planladıklarını söyledi.

Yılara ve ağır kış koşullarına yenik düşmüş direk ve hatlarındaki enerji kaybını da ortadan kaldırmak istediklerini açıklayan ARAS EDAŞ Kars İl Koordinatörü Bülent Gürel: “Bu yılsonuna kadar üzerinde 10 köy olan Akdere gurup köy yollarının enerji hatlarını tamamen yeniliyoruz. Akdere köyü güzergâhında olan bu köylerin enerji hatları ve ağaç direkleri yıllara yenik düşmüştü. Özellikle kış aylarında sık sık arızalar oluyordu. Bu hat üzerinde 25 kilometreye yakın bir güzergahta bulunan enerji hattına demir galvaniz paslanmaz direkler döşüyoruz. Ayrıca enerji hattını yol ile aynı güzergâhta döşüyoruz ki arıza olduğu zaman daha rahat müdahale edelim. Hem de vatandaşın tarlalarına müdahale etmeyelim diye düşündük. Böylelikle ağır kış şartlarında tipi ve fırtınalarda enerji kesintisi ve arazılar yok denecek kadar azalacak. Eski hatlarımızı da sökerek çevre kirliliği ve görüntü kirliliğinin önünde geçeceğiz. Yapmış olduğumuz şebeke çok uzun ömürlü ve kaliteli bir hat olacak. Bu köylerimizde artık enerji kesintisi olmayacak. Harcı borcunu ödemese de yani bu köylerden alacağımız fatura bedelleri enerji hatlarının maliyetinin hiçbir zaman karşılayamayacak olsa da ARAS EDAŞ olarak ‘Hizmette sınır yoktur’ diyoruz. Amacımız bütün en kısa sürede tüm köylerimizin hatlarını yenilemek ve elektrik kesintisini en aza indirmektir.” dedi.

Tüm bu hizmetlere karşın vatandaşların kaçak elektrik kullanmaması konusunda da uyaran Müdür Gürel, elektrik faturalarının da vaktinde ödenmesi için rica da bulundu.

kars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(1).jpegkars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(7).jpgkars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(2).jpgkars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(5).jpgkars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(1).jpgkars’ta-koylerin-elektrik-hatlari-yenileniyor-(4).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler