Kars’ta Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

Kars’ta Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 15-17 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenmiş olan "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinlikleri başarıyla tamamlandı.

Volkan KARABAĞ / Kars Hakimiyet

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2014 yılından itibaren "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla kamp etkinlikleri düzenlendi.

Bu kapsamda, Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklere Selim Eskigazi İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden toplam 20 öğrenci katıldı.

1.gün İl Müdürlüğe gelen Lider Çocuklar, İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün'ü makamında ziyaret etti. Lider Çocuklarla sohbet eden Dr. Düzgün; ''Çocuklar hepiniz öncelikle kampa hoş geldiniz. Sizleri burada 3 gün boyunca güzelce ağırlayacağız. Bugün güzel yerler gezerek güzel şeyler öğrendiniz, sonraki günlerde size yine sürprizlerimiz var. İnşallah kamp sizler için eğlenceli ve faydalı olacaktır. Bizler burada Babanızın annenizin köyde uğraştığı tarım ve hayvancılık konularına onlara destek olmak, çalışmalarında verimlerini arttırmak için çalışıyoruz. Yarın bir gün sizlerde buralarda çalışmak isterseniz Üniversitelerin Ziraat, Gıda ve Veteriner Fakültelerine gitmeniz gerekiyor, buraları şimdiden araştırmanızda fayda var. Kampa katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.'' diyerek Lider Çocuklara çanta ve şapka hediye etti.

İlk gün İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda 2018 yılı teması olan Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında Lider Çocuk Tarım Kampında Öğrencilerimize "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda İl Müdürlüğü personelleri tarafından sunum yapılarak farkındalık eğitimi verildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde Kars Kalesi gezilerek kalenin tarihi değeri öğrencilere anlatıldı. Daha sonra Merkezde bulunan Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi. Müzede öğrencilerimiz arkeolojik eserleri inceleyerek müze görevlilerinden eserler hakkında bilgi alarak devamında müzede resim çizme etkinliklerine katıldılar.

Lider Çocuk Tarım Kampının 2. gününde İlk Olarak Arpaçay İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ziyaret edildi. İlçe Müdürü Egemen Sugüneş tarafından Lider Çocuklara Arpaçay’ın tarımı ve hayvancılığı hakkında bilgi verildi. Kahvaltı yapan Lider Çocuklar öğleden sonra Çıldır gölünde gezerek çocuk parkında vakit geçirdiler. Ayrıca Lider Çocuklara göl kenarında bulunan yabancı bitkilerin tanıtımı yapıldı.

Kampın son gününde ise Kars Boğatepe Köyünde bulunan tarihi mandıralar ziyaret edildi. Lider Çocuklar mandırada sütün işleme aşamalarını görüp Kars Kaşarının yapım evrelerinin bir kısmını izlediler. Mandırada Lider Çocuklara Peynir çeşitleri ve süt ikram edildi. Mandıra ziyaretlerinden sonra Kars Tren Garını gezen Lider Çocuklar Mustafa Kemal Atatürk'ün Kars'a geldiği tren ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Tren Garı ziyaretinin ardından İl Müdürlüğünde Lider Çocuklara Kars-Ardahan-Iğdır Bölge Veteriner Hekimleri Odası tarafından Kars’ın Hayvancılığı ile ilgili sunum yapıldı. Sunum sonrasında Oda Başkanlığı tarafından Lider Çocuklara Okuma Kitapları hediye edildi.

Kamp süresince çocukların her türlü ihtiyaçları karşılanıp çeşitli hediyeler verildi. Kampa katıldıkları için çok mutlu olduklarını, eğlenceli vakit geçirdiklerini ve yeni bilgiler edindiklerini ifade eden öğrenciler kendilerine 3 gün boyunca rehberlik eden İl Müdürlüğü personeline teşekkür ederek etkinliğin devam etmesi temennisinde bulundular. Kamp etkinlikleri kampa katılan öğrencilere "Katılım Belgesi" verilmesinin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler