KAÜ'de bir bölüm daha açılıyor

KAÜ'de bir bölüm daha açılıyor

Kafkas Üniversitesi Kağızman Yerleşkesinde 1997 yılından beridir Ön lisans düzeyinde yapılmakta olan Eğitim- Öğretim faaliyetlerine 2018-2019 Eğitim- Öğretim yılı itibariyle Lisans (Fakülte) Düzeyinde Eğitim- Öğretim faaliyetleri de katılıyor…

Volkan KARABAĞ

Kafkas Üniversitesine bağlı olarak 2015 yılında Kağızman’da açılmış olan ve lisans (Fakülte) düzeyinde eğitim verecek olan Kağızman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 2018-2019 Eğitim- Öğretim dönemi itibariyle “Bankacılık ve Finans” bölümü örgün öğretimde 60 ve ikinci öğretimde 40 öğrenci kontenjanı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlıyor. Kağızman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde Bankacılık ve Finans bölümünün yanı sıra Sağlık Yönetimi, Muhasebe ve Finans, Bilgi ve Belge Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Sigortacılık ve Risk Yönetimi olmak üzere beş bölümü daha bulunuyor.

Bununla birlikte 1997 yılından itibaren Kafkas Üniversitesine bağlı olarak ön lisans düzeyinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerini yürütmekte olan Kağızman Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan bölümlere yeni bölümlerin eklenmesi ve önümüzdeki dönem itibariyle öğrenci alınmaya başlanacak olması ilçede büyük bir sevinç yarattı. Kağızman Meslek Yüksekokulu bünyesinde mevcut olan Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı örgün öğretim, Sağlık Kurumları İşletmeciliği uzaktan eğitim bölümlerine ek olarak, örgün öğretimde Spor Yönetimi (60 kontenjan), Sosyal Hizmetler (60 kontenjan), Eczane Hizmetleri (40 kontenjan) ve Optisyenlik (60 kontenjan) olmak üzere dört yeni bölümün, uzaktan eğitimde ise Spor Yönetimi (150 kontenjan) ve Sosyal Hizmetler (150 kontenjan) bölümleri olmak üzere iki yeni bölümün eklenmesiyle mevcut bölüm sayısı toplamda örgün öğretimde altıya, uzaktan eğitimde ise üçe çıkmış oldu.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Meslek Yüksekokulu bünyesinde var olan programlara ilaveten, açılan yeni bölümler ile birlikte 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde toplam öğrenci kontenjanı 680 öğrenciye çıkmakta,  önümüzdeki dönemde bu bölümlerin ikinci öğretimlerinin de öğrenci almasıyla mevcut öğrenci sayısının yaklaşık olarak 1400 olması beklenmektedir. Kağızman’da bu güzel gelişmeler yaşanırken Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın büyük gayretleri ile Kağızman’da hayata geçecek olan 400 öğrenci kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumuna ait kız ve erkek öğrenci yurt projesinde hayata geçecek olması öğrenci kapasitesinin daha da artmasına olanak sağlayacaktır.

Kağızman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Aykırı ve Kağızman Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yunus Zengin’in konuya yönelik açıklamalarında, bu gelişmelerin her sürecinde her türlü desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ve rektör yardımcıları ile Kafkas Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Alpaslan Yüce’ye teşekkür ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler