Kazım KARABEKİR PAŞA   (1882-1948)

Kazım KARABEKİR PAŞA (1882-1948)

İstiklal Savaşımızın önde gelen kahramanlarındandır.

İlk adı Musa Kazım olan Kazım Karabekir Paşa'nın babası, Karaman'a bağlı Kazım Karabekir ilçesi eşrafından, Mehmet Emin Paşa'dır. Babası İstanbul'da jandarma subayı iken, Kazımk Karabekir 1882 yılında, burada doğdu. Fatih Askeri Rüştiyesi'nde ve Kuleli İdadisi'nde okudu. 1902'de Harbiye'den, 1905 'te Harp Akademisinden mezun oldu.

Bu tarihten itibaren, kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı. 31 Mart Vakasını bastıran Hareket Ordusu'nda ve Arnavutluk isyanını bastıran kolorduda görev aldı. İmparatorluğun değişik bölgelerinde görev yaptıktan sonra Çanakkale Muharebelerine katıldı. Buradaki başarılarından dolayı albaylığa yükseldi. Irak Cephesinde görevlendirilen Kazım Karabekir, burada İngilizlerle savaştıktan sonra 1917 yılında II. Kolordu Komutanı, 1918 yılında da I. Kafkas Kolordusu Komutanı oldu.

Kolordusu ile 1918 Şubatında Erzincan ve Erzurum'u, Rus askerleriyle takviye edilmiş, Ermeni ordusundan kurtardı. Sarıkamış'taki kolordumuzla birlikle, Kars ve Gümrü'yü aldı. Bu hizmetlerine karşılık, 1918 Temmuz'unda Mirlivalığa yükseldi. Kazım Karabekir, Ermeni ordusunu dağıttıktan sonra, İran Azerbaycanı'nı aldı ve burada İngilizleri yenilgiye uğrattı. Mütareke yapılıncaya kadar, İran Azerbaycanı ve bir kısım Ermenistan topraklarını hakimiyetinde tuttu. Mondros Mütarekesi imzalanınca, İstanbul' a çağırılan Kazım Karabekir Paşa, İstanbul'da görev almanın, vatanın ve milletin yok edilmesine seyirci kalmak olduğunu anladı ve Atatürk'le anlaşarak Doğuda görev istedi. 1919'da Erzurum'daki Şark Cephesi Komutanlığına atandı. İstiklal Savaşı'nı başlatmak üzere Anadolu'ya gelen Atatürk'e en büyük destek, Kazım Karabekir Paşa'dan geldi. "Bütün kolordumla emrinizdeyim. Bütün emirleriniz, yine eskisi gibi, harfiyen ve derhal yerine getirilecektir." diyerek eşi az bulunur bir vatanseverlik örneği sergiledi.Kazım Karabekir, TBMM tarafından kendisine verilen bazı yerlerin kurtarılması görevini başarıyla yerine getirdi. Ermeni ordusunu bozguna uğratarak Kars, Ardahan ve Artvin'i, vatan topraklarına yeniden kattı. Gümrü ve Kars Anlaşmaları, Onun başkanlığında imzalandı. Bu başarılarından sonra "Şark Fatihi" olarak anılmaya başlandı. Kazım Karabekir, Kurtuluş Savaşımızın her kademesinde görev aldı. Her görevi üstün bir başarıyla yerine getirdi, Atatürk'le her zaman yan yana ve Onunla birlikte olmuştu. Kurtuluş Savaşı'nın bitmesinden sonra, 1924 yılında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı kurdu ve başkan seçildi. Bir süre sonra. Atatürk'e İzmir'de suikast düzenleyenler arasına adı karıştırıldı. İstiklal Mahkemesi'nde yargılanan Kazım Karabekir, suçsuz bulundu.

Ancak, ömrü boyunca, hemen her cephede Türk Milleti için savaşmış, büyük başarılar kazanmış, emrindeki askeri birliklerle hiç tereddüt etmeden Atatürk'ün emrine girmiş; İstanbul Hükümeti kararlarını dinlememiş bir kahramanın adının, böyle bir talihsiz olaya karıştırılması bağışlanmaz bir hata olmuştur Nitekim bu duruma çok üzülen Kazım Karabekir siyasetten çekilmiştir. 1938 yılında İstanbul Milletvekili seçilmiş, 1946 yılında Meclis Başkanlığına getirilmiştir. 26 Ocak 1948'de Ankara'da vefat etmiştir. Eserleri: Eski yazıyla basılmış olan eserleri on altıdır. Yeni yazıyla basılan eserleri ise; İtalyan-Habeş (1935), İngiltere İlalya ve Habeş Harbi (1935), Cihan Harbine Neden Girdik, Nasıl Girdik Nasıl İdare Ettik (1937), Ülkümüz Kuvvetli Bir Türkiye'dir (1947), İstiklal Harbimiz (1959), Çocuk Davamız (1965), istiklal Harbimizde Enver Paşa ve İttihat ve Terakki Erkanı (1967). ittihat ve Terakki Cemiyeti (1896-1909), Neden Kuruldu, Nasıl Kuruldu, Nasıl İdare Olundu (1982)'dur. Ayrıca basılmamış 34 eseri bulunmaktadır.

Kazım Karabekir Anadolu Lisesi

Vizyon: Okuyan, Araştıran, akla ve bilime inanan, üreten ve üretmekten zevk alan, önce kendine sonra tüm insanlığa saygı duyan, çevresine karşı duyarlı, paylaşmayı bilen, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Atatürk İlke ve devrimlerine bağlı, her biri Mustafa Kemal olmayı hedefleyen, öğrenciler yetiştiren bir okul olmaktır.

Misyon: Biz KAZIM KARABEKİR ANADOLU LİSESİ çalışanları; öğrencilerimiz var olduğu için buradayız. Bütün çalışmalarımız onlar içindir. Biz birbirimize ve kendimize güvenir, ortak çalışmaktan zevk alırız. Yeniliğe ve değişime inanır, her gün daha iyiye ulaşmayı hedefleriz. Biliyoruz ki; İyi yetiştirilmiş her öğrenci, geleceğimizin garantisidir. Bu sebeple; öğrencilerimize inanır, onlara güvenir ve gücümüzü sevgiden alırız.

Başarılar: 2011-2012 eğitim öğretim yılında mezun olan 37 öğrencimizden tercih yapan 27 öğrencimiz çeşitli üniversitelere yerleşmiş, ayrıca 1 öğrencimiz Kars il birincisi olarak Türkiye derecesinde ilk 1000 kişi içinde yer almıştır. Üniversiteye yerleştirme yüzdesi % 72,97 olarak gerçekleşmiştir. Yerleşemeyen diğer öğrencilerimiz kendi istekleri ile tercih yapmamışlarıdır. 2012-2013 Eğitim yılında LYS ye giren öğrencilerimizden Ebru GÜNEŞ Kars İl birincisi ve Türkiye 76. cısı olarak başarılarımıza başarı katmıştır.

img-20240707-wa0047.jpg

img-20240707-wa0046.jpg

Kaynak:Kader Yurdagül

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler