Şahnalar İlkokulu 142 yıldır hizmet veriyor

Şahnalar İlkokulu 142 yıldır hizmet veriyor

Kars’ın Akyaka ilçesinin Şahnalar Köyünde bulunan Şehit Mirza Ali Güney İlkokulu 142 yıldır eğitime hizmet veriyor.

Tacettin DURMUŞ

Türkiye - Ermenistan sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olan Şahnalar köyü adını, Büyük Selçuklu Dönemindeki Jandarma Görevlileri Şahne’lerin burada ikamet etmesinden alır. Şahneler, zamanla Şahnalara dönüşmüştür.

1877 - 1876 Osmanlı - Rus savaşları sonrasında bölge yerleşen Ukraynalılar, Binayı tek katlı olarak o tarihlerde eğitim binası olarak inşa eder. 142 yıldır hiç bozulmadan korunan eğitim binası, Kurtuluş Savaşının sona ermesiyle birlikte Cumhuriyetin ilköğretim kurumlarından biri olarak eğitim öğretime açılır. Okul daha sonra 1923 - 1945 yılları arasında 3.sınıfa kadar mezunlar verir. 1946 yılından itibaren 5 sınıflı okul statüsüne kavuşturulur. 1946 - 1957 yılları arasında yetişkinler için geceleri halk eğitim merkezi olarak kullanılır. 1971 yılında çatı, pencere ve kapı onarımları yapılarak iç kısımda yeni bir bölünme yapılır fakat dış mimarisine dokunulmaz. 1995 yılında ise dersliklere el atılarak okul olarak daha kullanılışlı bir hale getirilir.

Ayrıca Akyaka’da 10 okul Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında onarıldı. Şehit Mirza Ali Güney İlkokulu da DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2016 yılında finanse edilerek daha güzel ortamda çocuklarımızı yetiştirecek hale getirilmesi ile önem arz ediyor.

Hali hazırda 6 derslikli olan tarihi okulda 4 öğretmen 50’in üzerinde öğrenciye eğitim veriyor. Köy girişinde bulunan okul, yaz aylarında yem yeşil bitki örtüsü arasında kalırken, kendisi kadar yaşlı ağaçlar ile meyve ağaçları arasında ve bahçesinden ise gür olarak akan su ile çevreleniyor. Yıllarla direnen ve ilk günkü gibi korunan okulun dış cephesinin yeşillikler arasında sarıya boyanması ise tek olumsuzluk olarak dikkat çekiyor. Çünkü okulun bölgeye has taş ve taş işçiliği ile inşa edilmesine karşın boyanması ise ziyaretçiler tarafından olumsuzluk olarak ileri sürülüyor. Öte yandan okul bahçesine bir asır önce dikilen ağaçlarda tarihi yapının görselliğine gölge düşürüyor. HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler