Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'a açık mektubumuzdur

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'a açık mektubumuzdur

Ercüment DaşdelenKars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Sayın Başbakanım;

AK Parti iktidarında Kars ili birçok sorunlarını aşmış, birçok hizmetler Kars'a gelmiştir.

Siz, sayın Başbakanımızdan bazı istek ve taleplerimiz daha olacaktır.

Sayın Başbakanım; Kars bildiğiniz üzere Doğunun kuzeyinde yer alan sekiz ay gibi uzun bir kış mevsimi geçiren illerimizdendir. Doğalgaz'ın gelmesiyle birlikte Kars, adeta kış mevsimini rahat bir şekilde çıkarmıştır. Yalnız, doğalgaz ve elektrik konusunda siz Başbakanımızdan sübvansiyon talebimiz vardır. Çünkü Karsımız sekiz ay kış yaşamaktadır. Burada gerçekten kış mevsiminde insanların ekonomisinin çoğunluğu yakacağa, elektriğe gitmektedir. 

Sayın Başbakanım; Kars tarih sayfalarına bakıldığında birçok zorlu savaşlara göğüs germiş ve yurdumuzun savunmasında 90 bin şehidi de bağrında barındırmaktadır. Bununla alakalı olarak Karsımızın 1855 yılında aldığı Gazilik unvanını müsaadelerinizle birlikte talep etmekteyiz. Çünkü, Karsımız hem serhat ilidir hem de Gazi Kars’tır.

Sayın Başbakanım; Kars ili yatırımlara susayan bir o kadar da gelişmeye müsait iller arasında olup, birçok yarım kalan hizmetlerin tamamlanmasına çok ihtiyaç duymaktadır. Kars ilimize büyük bir stadyum gerekmektedir. Ayrıca yeni yapılması planlanan Şehir Hastanesi'nin kapasitesinin artırılmasını ve mevcut Devlet Hastanesinin uzman doktor sayısının artırılmasını istemekteyiz. Ve yine boş bulunan eski devlet hastanesi binasının değerlendirilmesini talep etmekteyiz.

Sayın Başbakanım; Karsımızın devlet eliyle çalışan tek fabrikası olan Şeker Fabrikası'nın önümüzdeki süreçte kapatılmamasını ve özelleştirilmemesini önemsiyoruz. Fabrikamızın kapasitesinin daha da artırılmasını istemekte olup, iş alanında da istihdam yaratacağına inanmaktayız.  Buna bağlı olarak geçtiğimiz günlerde temeli atılan Kars Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Hayvancılık Bölgesinin hızlandırılarak hizmete girmesini ve Organize Sanayi Bölgesinin iyileştirilmesini istemekteyiz.

Sayın Başbakanım; Kars, Iğdır, Aralık, Dilucu, Nahçivan demiryolu projesinin doğu illerine istihdam yaratacağına inancımız tamdır. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin hayata geçmesi Kars’ta çok büyük heyecan yaratmıştır. Lojistik merkezimizin de açılmasıyla Kars, artık kabuğunu kıracaktır. Diğer yandan, Kars ilimiz hayvancılıkla geçimini sağlamakla beraber, Kars iline Et ve Süt Kurumu tarafından Süt Fabrikası kurulmasını çok önemsiyoruz. 

Sayın Başbakanım; Karsımızın tek bacasız fabrikası olan Kafkas Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin büyütülerek bölgeye hitap edeceğini, bölge insanının kenar illere tedaviye ihtiyaç duymamalarını istemekle beraber, Kafkas Üniversitesi Araştırma hastanesine çok sayıda akademik uzman doktor gelmesi yönünde taleplerimiz vardır. Ayrıca Kafkas Üniversitesi bünyesinde çalışmak üzere çok sayıda akademik öğretim üyelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kars İlimizin yedi adet ilçesi mevcut olup, geri kalmışlıktan kurtulması adına her ilçeye bir adet Meslek Yüksek Okulu ve Yurt taleplerimiz vardır. 

Sayın Başbakanım; Bilindiği üzere Çıldır gölü Doğu'nun göz bebeklerinden birisidir. Yaz aylarında görsel güzelliği bulunan, kış mevsiminde atlı cirit gösterileri, kızaklar, balıkçılık yapılan bu gölün etrafının ağaçlandırılmasını, yaz ve kış mevsimlerinde doğu turizmine katkı sağlayabilmesi için göl kenarına mevcut tesislerden başka turistik birçok tesis istemekteyiz.

Sayın Başbakanım; Çok önemli bir isteğimiz teşvik yasalarıyla alakalıdır. Yatırımcılar doğu ya özelliklede Kars iline gelmemektedirler. Teşvik yasası konusunda yardımlarınızı beklemekle birlikte, doğu illeri ile batı illeri arasında ki uygulamanın biraz daha doğu ya esneklik tanınmasını beklemekteyiz.

Sayın Başbakanım; Kars il ve ilçesinde görev yapan yerel yönetimlere,  İller Bankası bazında daha çok destek istemekteyiz. Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü'nün Kars'ta olmasının büyük bir yatırım olduğunu görerek, bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Miras Listesindeki Anı Ören Yeri yol güzergahının sıcak asfalt çalışmasının bu yıl içerisinde ihalesi yapılarak başlanılmasını istemekteyiz. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesindeki Ani Ören Yerinde her yıl yapılan kazı çalışmalarına biraz daha fazla ödenek ayrılırsa, bölgedeki eserler gün yüzüne çıkacaktır ve ilimiz turizmi açısından çok faydalı olacaktır. "Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru" projesi Kayak İpek Yolu markası ile Avrupa ve Asya'dan ülkemize turist gelmesini sağlayarak artık uluslararası pazarda söz sahibi olacaktır. Erzurum’un Erzincan ve Kars ile birlikte 2026 Kış Olimpiyatlarına adaylığını önemsiyoruz. Sarıkamış kayak merkezimiz, bölge kayak merkezleri içerisinde çok daha cazip hale gelerek Karsımız, kış turizminden yeteri kadar istifade edecek bir il haline gelecek. 

Bu isteklerimize bağlı olarak, Doğunun uygar kenti, Kafkasyaya açılan sınır şehri olan Kars Kentine yakışır yeni bir şehirlerarası Oto Gar (terminal) istemekle beraber, Hayvan Pazarının da ivedilikle açılmasını arzu etmekteyiz.

Sayın Başbakanımıza bu taleplerimizi iletir, en derin selam, saygı ve muhabbetlerimizi gönderiyoruz. Sağ olunuz, var olunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler