TBMM Başkanı Binali Yıldırım: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, önemli bir projedir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, önemli bir projedir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Özellikle Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Türkiye-Azerbaycan arasında doğrudan ulaşımı sağlayan önemli bir projedir." dedi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov ve Başbakan Nevruz Memmedov ile görüştü. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esadov ile Milli Meclis Binası’nda bir araya geldi. Yıldırım ve Esadov baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiği vurgulayan Oktay Esadov, “Siyasi ilişkilerimizin yanında ticari ilişkilerimiz de gelişiyor. Rakamlarla konuşursak geçen yıl ülkelerimiz arasında ticaret hacmi 2.6 milyar dolar olmuştur. Azerbaycan ve Türkiye büyük projeler gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanımız bizim önümüze hedefler belirledi. TANAP üzerinden giden gaz sayesinde ülkelerimizin ekonomisine olumlu yansımalar olacak” dedi. 

KKTC’den sonra ilk ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştirdiğini belirten Binali Yıldırım, “Gösterdiğiniz misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini en iyi şekilde açıklayan merhum Haydar Aliyev’in dediği gibi tek millet, iki devlet esasında manasını buluyor. Her alanda gelişmeler var. Ortak projeler birer-birer hayata geçiyor. Karşılıklı yatırımlarda da yıldan yıla artışlar var. Star Rafineri’sinin son büyüme, genişleme çalışmaları tamamlandı yakında açılışı yapılacak. Özellikle Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Türkiye-Azerbaycan arasında doğrudan ulaşımı sağlayan önemli bir projedir. Bu proje Kafkasları, Orta Asya’yı Türkiye üzerinden sadece Avrupa’ya bağlamakla kalmıyor, Azerbaycan’ın Nahçıvan’a da aynı zamanda bağlayan bir özellik taşıyor. Türkiye-Azerbaycan arasında mecliste, bilhassa zaten hükümetler arasındaki ilişkiler iyi gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanı ile konuştuk. Yılın yarısında 3 defa ziyaret yapmış Türkiye’ye, aynı şekilde Cumhurbaşkanımız da yapıyor. Parlamento ilişkilerinin biraz daha canlanmasında fayda var. Dostluk grupları yanında, Parlamentolararası İşbirliği Komitesi düşüncesi de çok heyecan verici bir düşünce. Bu konuya biz olumlu yaklaşıyoruz. Benzer şekilde Rusya Federasyonu Duması Başkanı Volodin bize geçen haftalarda ziyarete gelmişti. O, da öyle bir ilişki geliştirmek istiyor. İnşallah hem Azerbaycan, hem Rusya Federasyonu’yla Parlamentolar arasındaki ilişkiyi daha da geliştirecek, yakınlaştıracak bir çalışma içerisine gireriz. Bölgemiz üzerinde maalesef son zamanlarda ciddi bir takım planlar var. Bu planlara karşı dayanışmamızı arttırmamız lazım. Güç birliğini artırmamız lazım. Bölgenin istikrarsızlaştırılmasını isteyenlere karşı çok daha kararlı bir duruş ortaya koymamız gerekiyor. Bu bakımdan önümüzdeki Ekim ayının 8’i, 10’u arasında yapılacak Avrasya Meclis Başkanları Toplantısı’nı biz çok önemsiyoruz. 30’un üzerinde Meclis Başkanı katılacak. Orada bu konuları da, hem bölgesel, hem uluslararası konuları da ele alma fırsatımız olacak. Sizi de Kasım Ayında İstanbul’da ağırlayacağız” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler