Asansörünüzün aylık bakımını ve yıllık periyodik kontrolünü yaptırdınız mı?

Asansörünüzün aylık bakımını ve yıllık periyodik kontrolünü yaptırdınız mı?

Sanayi ve Teknoloji Kars İl Müdürlüğü tarafından asansörlerin aylık ve yıllık bakımı hakkında basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklaması şöyle:

“04.05.2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinde bina sorumlusu, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişiyi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkiliyi veya ticari/hizmet amaçlı yapılarda sorumlu yetkili olarak belirtilmektedir.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 8.Maddesinin 4. Fıkrasında ‘’ Periyodik kontrolün yaptırılmasına dair yükümlülük ilgili idare ve bina sorumlusuna aittir.’’ hükmü bulunmaktadır.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 34.Maddesinin 1. Fıkrasında ‘’ Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırır.’’ hükmü bulunmaktadır.

Ayrıca söz konusu yönetmeliğin 29.Maddesinin 2. Fıkrasında ‘’ Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen asansör, ana besleme sisteminden elektriğinin kesilerek mühürlenmesi yoluyla hizmetten men edilebilmesi için A tipi muayene kuruluşunca ilgili idareye bildirilir.’’ hükmü yer almaktadır.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 37.Maddesinin 1. Fıkrasında ‘’ Bu Yönetmelikte yer alan usul ve esaslara aykırı hareket ettiği belirlenen bina sorumlusuna, asansör monte edene veya onun yetkili servisine Bakanlık tarafından 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanunun 6 ncı maddesine göre idari para cezası uygulanır.’’ hükmü yer almaktadır.

Bu sebeple asansörün güvenli kullanımı ve işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığına dair yaptırılacak olan muayene olan Periyodik kontrol ile takip kontrol faaliyetlerini, mevzuat hükümleri doğrultusunda yaptırılması gerekmektedir.

İnsan sağlığı, can ve mal güvenliğinin sağlanması ile birlikte söz konusu idari yaptırımlarla karşılaşılmaması açısından asansörlerin periyodik muayenelerinin ve aylık bakımlarının yaptırılması hususlarında gerekli hassasiyetin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Bina sorumlusunun, bakım sözleşmesi imzalayacağı asansör monte eden veya onun yetkili servisine ait firmaların TSE  Hizmet Yeterlilik Belgesinin bulunup bulunmadığını dikkat ederek, yetkisiz firmalar ile sözleşme imzalamaması ve bu firmaları Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne bildirmesi önemle rica olunur. Firmaların TSE  Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip olup olmadığına https://belge.tse.org.tr/genel/firmaarama.aspx adresinden veya TSE Temsilciliklerinden ulaşılabilmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler