SGK'dan borçlulara yapılandırma uyarısı

SGK'dan borçlulara yapılandırma uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kars İl Müdürlüğü, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz tarihinde sona ereceğini açıkladı.

SGK Kars İl Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklaması şöyle: “18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 11/05/2018 tarihli ve 7143 sayılı “Vergi, SGK ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” hükmü gereğince sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ilgili mevzuatına göre ödenmesi imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, idari para cezaları, asılları ödenmiş olan feri alacaklar ile 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen Kurumumuz alacakları yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Diğer taraftan, Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 5510 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanunun mülga hükümleri ve mülga 2926 sayılı Kanununa göre tescilleri yapıldığı hâlde prim borçları nedeniyle daha önceki ilgili Kanunları uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan, bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, Kuruma müracaat ederek durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarının, hesaplanmasını talep edebilirler.

Yukarıda yer alan borçların yapılandırma müracaat tarihi 31/07/2018 tarihinde sona ermektedir. Ayrıca, birinci fıkrada sayılan borçlar için yapılandırma müracaatında peşin ödeme tercih edildiği takdirde %90 faiz indirimi uygulanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler