Kars’ta bir parka ‘Şahin Karaşahin’in adının verilmesi istendi

Kars’ta bir parka ‘Şahin Karaşahin’in adının verilmesi istendi

Kars´ta bazı sanat çevreleri ile Kars Kültür ve Magazin Gurubu tarafından Kars´taki Mesut Yılmaz Parkı'na Şahin Karaşahin'in adının verilmesi istendi.

Doğu bölgesinde ve Halk Müziği çevresinde verdiği, Halk Müziği hizmetleriyle bilinen Şahin Karaşahin’in adının ve hizmetlerinin yaşaması için çalışmalara başlandı.1960 yılında Kars’ta kurulan TRT Kars Radyosu’nun kurucularından olan ve yörede halk müziği ve kültür derlemelerinde bulunup radyo programlarında yayınlanan Şahin Karaşahin’in yıllarca Kars’a hizmet verdiği bilinmektedir.

Şahin Karaşahin’in adının yaşatılması için bazı çevreler çalışma başlatırken, internet sitesinde halkın nabzını tutan Kars Kültür ve Magazin Gurubu yöneticisi Atalay Keleşoğlu da Kars’ta bulunan Mesut Yılmaz Parkı adının Kars’a yıllarca hizmet veren, kültürünü yaşatan Şahin Kara Şahin’in adının Belediye Meclisi tarafından verilmesinin istendiğini belirtti.

Birçok kişi de Şahin Kara Şahin’in adının unutulduğunu yaptığı hizmet ve gayret ile üretiminin kimse tarafından bilinmediğini hatırlatarak, “Kars’tan kültür, beyin ve sermaye göçü sürüyor. Geçmişi yaşatmayan geleceğe aydın gözle bakamaz. Kars’ı tarihi, turistik ve kültürel alanda yaşatmalıyız. Şahin Kara Şahin Ankara’daki TRT görevini bırakarak Kars’ta şehrine sahip çıkmış ama biz ona sahip olamıyoruz. Çocukları, yetiştirdikleri sanatçıları Kars’ın adını yaşatmaya çalışıyor. Biz başka yörenin kültürü ile uğraşıyoruz” diyor.

Bilindiği gibi Şahin’in 3 oğlu TRT ve Kültür Turizm Bakanlığı bünyesinde sanatçı olarak çalışıyor. Büyük oğlu Salih Şahin de Kars’ta müzik ve gazetecilik alanında Kars yöresi ve kültürüne sahip çıkmak için mücadele veriyor.

BELEDİYEDEN GÖREV BEKLENİYOR

Bilindiği gibi yerel yönetimlerin önemli amacından biri de yerel de geçmişin kültürünü yaşatmak ve yaymaktır. Bu alanda 3-5 kişiye odaklanarak kültürü sahipsiz bırakmamak için geçmişte hizmet veren kişilerin adının şehirde önemli yerlerde vererek kültürel alanda halkın araştırmasına ortam hazırlamak, kültürü yaymak, turizme kazandırmak amacıyla Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile Belediye Meclisi’nden görev beklenmektedir. Bakalım bu hususta ilgililer ne diyecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler