Kars’ta Ketencik bitkisi hasadı başladı

Kars’ta Ketencik bitkisi hasadı başladı

2018 yılı ilkbahar sezonunda Akyaka İlçesinde ekimi yapılan Ketencik bitkisinin hasadı törenle yapıldı.

Ercüment DAŞDELEN

Akyaka İlçesindeki törene Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak ve Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün katıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, yaptığı açıklamada, Ketencik bitkisinin, eski bir kültür bitkisi ve Türkiye'de marjinal tarım alanlarını değerlendirebilecek alternatif bir yağ bitkisi olduğunu söyledi. 
Düzgün, Ketenciğin yağ elde etmek amacıyla tarih öncesinden beri ekimi yapıldığını,  Ketencik yağının tıpkı keten yağı gibi yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerine sahip yağ olduğunu belirtti.
Ketencik'in, kötü koşullara adaptasyon bakımından üstün performanslı ve bitki besin elementi isteği bakımından kanaatkâr bir bitki olduğuna dikkati çeken Düzgün, ayrıca, yabancı ot rekabetinin iyi olması nedeniyle kimyasal ilaç kullanımına gereksinim duymaması ketenciğin çevre dostu yetiştirme sistemlerine uygun karakterde bitkiler arasında yer almasını sağladığını söyledi.
Kars’ın hayvancılığındaki kaba yem ve beslenme eksikliğinde açığı, yüksek ot kalitesinin karşılayacağına değinen Düzgün, buna ilaveten, ham protein miktarının çok yüksek olması sebebi bakımından hayvan beslenmesinde hem besi hayvanlarında hem de süt sığırcılığında yüksek oranda ürün artışı sağlayacağını belirtti.
Düzgün, “Bu amaçla; ekim yapan üreticilerimize Müdürlük olarak teknik destek sağladık. Ürünün çıkışları, gelişimi ve biçerdöver biçimi ile ilgili olarak tüm aşamaları takip edilmekte olup sonuçların değerlendirmesi ile çiftçilerimizin bu bitkiden fayda sağlayacağı düşünüldüğü anda gerekli çalışmaları yapacağız'' dedi.
Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak da, ''Üreticilerimize hayırlı olsun diyor, mahsullerinin daha da verimli olmasını temenni ediyorum'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler