Kars'ta Kurban Bayramı öncesi ve süresince çalışmalar devam ediyor

Kars'ta Kurban Bayramı öncesi ve süresince çalışmalar devam ediyor

Kars İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Volkan KARABAĞ

Düzgün konuyla ilgili olarak “Bilindiği üzere, ülkemizde sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar, yönetmeliğe göre küpelenerek kayıt altına alınmakta, mevcut kayıt sistemi vasıtasıyla hayvanların hareketleri ve hastalıkları izlenebilmektedir. Bakanlığımız çalışmalarıyla daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş olan 'Küpe Sorgulama' web sayfamız, bu yıl da Kurban Bayramı öncesi, TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresi üzerinden erişime açıktır. Söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Ayrıca kurban alacak kişiler "HaySag" mobil uygulamasını cep telefonlarına indirip, küpe numarası sorgulayarak kurbanlarını güvenle alabilirler.” dedi.

Düzgün; Vatandaşlarımızın kurban alırken dikkat etmeleri gerekli birkaç hususun olduğunu bunların; sığır cinsi büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve pasaport, küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve nakil belgesinin olması, Kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili olanları tercih etmeleri, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı tepkili veya duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen gösterilmeli, yukarıda sayılan hususlar veya herhangi bir hastalıktan şüphelenme halinde ise vatandaşımızın bize ulaşmaları gerektiğini söyledi.

Düzgün, Veteriner hekim arkadaşlarımız sürekli olarak sahada ve bayram süresince de İl / İlçe Müdürlüklerimizde nöbetçi Veteriner Hekimlerin olacağını herhangi bir sıkıntı olduğunda da müdahale edeceklerini belirtti.

Düzgün 2018 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ gereği; “İlimizde geçici kurban kesim yerleri ile geçici kurban satış yerleri kurulduğunu, Kurban Bayramı öncesinde ve sonrasında İl Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerince denetimler yapıldığını ve buralarda da Kurban Bayramı süresince de nöbetçi Veteriner Hekimlerimiz görevlendirilmiştir.” diye konuştu.

Düzgün, İl Müdürlüğü olarak, önleyici çalışmalardaki temel amaçlarının, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken sağlıklı hayvanlardan elde edilen etlerin tüketimini sağlamak olduğu amacıyla, "Sürdürülebilir" bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılması büyük önem arz etmekte olduğunu belirterek bu amaçla gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların il dışına sevklerinin yapılmadığını ve kurbanlık olarak da kesilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Karslıların, Kurban Bayramını sağlıklı ve huzurlu geçirebilmeleri için bir yandan kurban pazarlarında bir yandan da bayramların vazgeçilmez ürünleri olan tatlı, çikolata, pasta, börek imalat ve satış yerlerine yönelik denetimlerini sıkılaştırdığını belirten Düzgün, “Özellikle son hafta içerisinde yoğunlaşan denetimlerde imalathane ve satış yerleri, hijyen şartlarının yanı sıra kullanılan ürünler, son kullanma tarihleri, depolama şartları yönünden sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Amacımız vatandaşlarımızın sağlıklı gıda tüketebilmesini sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

Düzgün açıklamasını şöyle sürdürdü: “Karslıların güvenilir gıda tüketmelerini sağlamak bizim en önemli görevimiz. Bu konuda kesinlikle tavizimiz yok. Bu açıdan işletmelerimizin titiz ve dikkatli davranmalarını istiyoruz. Hiç kimsenin bayramdaki yoğunluğu bahane ederek hijyenden ödün vermesini kabul etmeyiz.”

Denetimlerin bayram boyunca devam edeceğini ifade eden Düzgün, bayram öncesi şekerleme, tatlı ve börek gibi tüketimi artacak ürün üreten ve satan işyerlerini denetleyeceklerini belirtti Karslıların gördükleri aksaklıkları 174 Alo Gıda Hattı ile İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmelerini istedi.

Düzgün, hijyenik ve uygun olmayan ortamlarda gıda üreterek halkımızın sağlığıyla oynayanlara kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek ve mevzuatta yer alan en ağır cezalar uygulanacağını ve vatandaşlarımızın gıda konusunda şüpheli gördükleri olumsuzlukları 174 ALO GIDA hattına bildirmeleri durumunda yapılan ihbar ve şikâyetler en kısa sürede değerlendirileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler