Meral Akşener Kars’tan Cumhur İttifakına yüklendi

Meral Akşener Kars’tan Cumhur İttifakına yüklendi

Partisinin Cumhuriyet Meydanında düzenlediği mitingde konuşan Akşener, 24 Haziran seçimlerini süper baskın seçim haline getirenlerin pişman olduklarını ileri sürdü.

Volkan KARABAĞ

İYİ Parti Kars İl Başkanı Settar Kaya, milletvekili adayları Yüksel Akbaba, Ahmet Aküzüm ve Hikmet Şimşek ile birlikte, Harakani Havalimanından miting alanına uzun araç konvoyu eşliğinde geçen Akşener,  seçim otobüsü üzerinden halkı selamladı.

Akşener daha sonra partisinin Cumhuriyet Meydanında düzenlediği mitingde yağmur altında Karslılara hitap etti. Akşener konuşmasına başlamandan önce ön sırada bulunan kadınlar, kendisine eşarp verme yarışına girdi. Devam eden yağmur nedeniyle Akşener konuşmasını kısa tuttu.

Konuşmasında Kars’ın İsviçre’den daha güzel bir şehir olduğuna dikkat çeken Akşener, Suriyeli göçmenler, işsizlik ve borçlar üzerinden iktidara yüklendi.

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde Karslılardan destek isteyen Akşener, bu seçimi apar topar süper baskın seçim haline getirenlerin pişman olduklarına vurgu yaprak, iktidarın bir sorunun cevabını vermediğini söyledi.

‘Ülkede her şey iyi ise bu seçim neden yapılıyor? Her şey kötü ise sana neden oy verelim? ‘diye soran Meral Akşener: “Dolayısıyla 24 Haziran akşamı Türkiye’de değişim zamanı olacak inşallah. Evet, biz İYİ Parti olarak sizlerin, milletin kurduğu İyi Partiyiz ve cesurlar hareketi de denir bu hareketin adına. Çünkü bu meydanları şereflendiren, sizlerin nelere rağmen burada bulunduğunuzu ben biliyorum. Oğullarınızla, kızlarınızla tehdit ediyorsunuz. Şehirler küçüldükçe, nüfus azaldıkça daha fazla bir baskı söz konusu oluyor. Ama Türkiye’nin her yerinden, her ilçesinden Allah’ın izniyle oy alacağız ve Türkiye’de her taraftan her ilçeden oy alan, rey alan tek siyasi parti biz olacağız. Evet şimdi seçime gidiyoruz, ben Cumhurbaşkanı adayıyım aynı zamanda İyi Parti’nin Genel Başkanı da olduğum için hem milletvekilliğinde hem Cumhurbaşkanlığında sizden oy istiyorum.

Kars İsviçre’den daha güzel

Kars’a uçakla inerken misafirler getirdik yanımızda, herkesin ağzından Kars’ın siluetini görünce şu cümle döküldü; ‘aaaa burası İsviçre’den güzel.” Şimdi Türkiye’nin potansiyeli çok yüksek Türkiye’nin coğrafyası muhteşem, Kars İsviçre’den güzel, bir başka şehrimiz İngiltere’den güzel, bir başka şehrimiz İtalya’dan güzel, Fransa’dan güzel Ama bir özelliğimiz var bu potansiyelimizi, bu güzelliklerimizi bugüne kadar değerlendirme fırsatı bulunamadı.” Dedi.

Kars’ın genel sorunlarını da dile getiren Akşener: “Kars hayvancılığın, Kars iyi eğitimin, Kars herkese karşı dostça kardeşçe bakmanın yeridir, Kars eğitim seviyesi en yüksek yerlerimizden şehirlerimizden biridir, Kars tarihiyle barışık bir şehirdir ve Kars her şeye layık bir şehrimizdir. İnsanıyla, potansiyeliyle, tabiatıyla ve onun tarihiyle. Ama gelin bakalım Kars’ta durum ne imiş? İşsizlik birinci sırada, yatırım sıfır, genç işsizliği almış başını gitmiş, iyi eğitimli üniversite mezunu gençlerimiz işsiz, iyi eğitimli lise mezunu gençlerimiz işsiz ve Kars’a yatırım sıfır sıfır sıfır. Hayvancılık geriye gitmiş, süt ve hayvan ürünleri sanayinin merkezi burası olması gerekirken 3 – 5 kişinin gayretiyle yürütülmekte.

70 milyar dolar bütün özelleştirmelerden elde edilen para, hepinizin cebinden 16 yılda 2 trilyon dolar para çıktı ve yuvarlak 2,5 trilyon dolar kasaya girmiş oldu. Peki işsizlik azaldı mı? Hayır. Yüzde 11’e çıktı. Kars’a fabrika yapıldı mı? Kars’ın hayvancılığı ileri gitti mi? Kars’ta üniversite mezunu, lise mezunu gençler iş bulabilecekleri istihdam sahaları açıldı mı? Ve Kars’ın ekonomisi büyüdü mü? Sonuç itibariyle bu 2,5 trilyon nereye gitti. Yandaş müteahhidin cebine gitti. Yandaş müteahhide havaalanı yaptılar müşteri garantisi, yandaş müteahhide şehir hastanesi yaptılar müşteri garantisi verdiler, köprü yatırdılar, tüp geçit yaptırdılar hepsini yandaş müteahhide yaptırdılar, siz borçlusunuz devlet borçlu 2,5 trilyon dolar nereye gitti belli değil. Şimdi ben bu partiyi kurarken ekonomi kurmalarını topladım bir soru sordum; ‘Perişan edilmiş bu ülkenin ekonomisini kaldırabilir miyiz?’ diye Onlar gidip çalıştı geldiler dediler ki; ‘Bırak kaldırmayı konuşturabiliriz’ İnsan unsuru, eğitilmiş gençlerimiz Türkiye’nin potansiyeli kaynakları müthiş, sadece aşırı israf var, aşırı yolsuzluk var ve aşırı rüşvet var. Bunun önünü kestiğimiz zaman bu ülke kalkınır. Peki dedik yola çıktı. Şimdi ben gençlere bu devletin iş vermesinin devletin görevi olduğuna inananlardanım o nedenle gençlerimize iş ve istihdam yaratmak zorundayız ve iş ve istihdam yaratınca ya kadar da gençlerimizi lise mezunu üniversite mezunu iş bulamamış çocuklarımıza ayda 500 lira vatandaşlık maaşı vereceğim dedim, emekli zor durumda yılda iki kere iki bayramda bin 500 lira iyi bayramlar ikramiyesi vereceğim dedim. Bunun üzerine enteresan bir şey oldu biner lira iki bayram için hayata geçirmeye kalkıştılar alışık olmadıkları için kimine 500, kimine 750 kimine yatmadı.” dedi.

Partisinin kaynaklarını söyleyen Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öyle bir durum oluştu. Ondan sonra ilaç ve muayene katkı paylarını kaldıracağız dedik, efendim asgari ücrette vergiden muaf kılacağız dedik, elektrik parasını özellikle çiftçilerle ilgili olarak faizleri sileceğiz dedik bu tür projelerimiz var. Bana şimdi şunu sordu herkes kaynak nerede? Kaynakları anlatmaya başlayınca tıp diye kalındı. 1. kaynağı söylüyorum; gençler şimdi lüks arabalara biniyor devlet bürokrasileri, bakanlar, damatlar, eşler vesaire, bir arabanın kirası lüks arabanın kirası 25 ila 28 bin lira aylık. Dolayısıyla 8 Milyar Türk Lirası utuyor bütün bu araç kiralarının parası. Bütçemizin yüzde biri. Şimdi ben seçilir seçilmez diyeceğim ki onlara inin bakalım arabalardan inin. 8 Milyar Türk Lirası cepte. TRT’yi satacağım, TRT’nin yıllık 2,5 Milyar Türk Lirası sizin cebinizden giden bir masrafı var. Bir sürü ahmağı zengin ediyorlar. Arkasından bir de onun satışından elde eden para bunu da koyayım. Şimdi bizim sayın Erdoğan gitti Suriye’nin içişlerine karıştı, Suriye’den 4 milyon bizim göçmenimiz oldu, mülteciyim oldu. Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Suriye ile ilişkileri düzelteceğim mültecileri sağ salim esenliklerle memleketlerine göndereceğim. 150 Milyar Türk Lirası oraya harcanmış onu da koyun cebinize. Şimdi kaynak çok. Bakın her yıl 50 milyar dolarlık sanayi yatırımı yapacağım, gençler iş bulsun diye. Tarım çökmüş durumda, hayvancılık çökmüş durumda ve Kars’ı inşallah hayvancılık ve süt ürünlerinin Sanayi Merkezi yapacağız ve buradan bütün komşularınızla Ortadoğu’da dahil üretilmiş mamul satacağız. Türkiye üreten bir ülke haline dönmeden tarımı ayağa kaldırmadan serhat şehrinin insanları hassastır dünyada bundan 2 savaş çıkabilir. Biri su savaşı, biri gıda savaşı. Türkiye 9 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ediyor. Bu 9 milyar dolarlık tarım ürününün içinde sarımsaktan tutun soğana soğandan tutun mercimeğe mercimekten tutun nohuta buğdaya kadar her şey var. 9 milyar dolar tarım ürününü ithal ettiğiniz zaman 1 milyon kişi tarımdan çıkmış demektir, 1 milyon işsiziniz var var demektir. 2010 yılına kadar tarım üretimi gayri safi milli hasılatın içinde 85 milyar dolarken 18 milyar dolar azalmıştı ve bununla da en az 1,6 milyon insanımız işsizdir. İnsanlar çalışa çalışa batıyor. Size söz veriyorum Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Allah’ın izniyle tarımı 5 yılda kendine yeter bir ülke haline getireceğiz ve mazotu, yemi, elektriği, ilacı, Dünya nasıl yapıyorsa biz de o noktada çiftçimize tarımla uğraşanlarımızı o noktaya getireceğiz. Bir örnek vereyim koskoca Amerikan çiftçisi son dolar durumuna baktım 2.2 Türk Lirasına mazot kullanıyor. Siz kaça kullanıyorsunuz? 6 liraya. Ucuz ürün olabilir mi? Elbette olmaz. Tabi mazot 6, süt 1 lira. Dolayısıyla Kars’ı fakirliğe, yoksulluğa mahkum eden bu zihniyeti 24’ünde inşallah evine göndereceğiz.”

Kars mitinginde en çok sesin kadınlardan çıktığına dikkat çeken Akşener, “Vallahi şimdi bir şey görüyorum, Kars’ta da en çok ses kadınlarda çıkıyor. Allah razı olsun benim kız kardeşlerimden, onlardan Allah kere razı olsun. Kadınlar yola düştü mü? ben size söyleyeyim; Vaziyet aldığı zaman bir mesele de sonucun ne olduğunu İstiklal Savaşı gösterdi zaten. Allah razı olsun. Evet bu ülkeyi kalkındıracağız, bu ülkeyi üreten tarımda üreten sanayide üreten çiftçisini destekleyen gencine işsizine iş bulan israfı önlemiş yolsuzluğu ve rüşveti ortadan kaldırmış bir Türkiye halinde inşallah koşturacağız. Allah izin verirse bu ülke koşacak inşallah.” ifadesini kullandı.

Akşener daha sonra Iğdır’da düzenlenecek olan mitinge katılmak üzere Kars’tan ayrıldı.

 

meral-aksener-karslilara-hitap-etti-(7).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(8).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(9).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(10).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(1).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(2).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(3).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(5).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(6).jpg2348_20180620150059.jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(12).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(13).jpgmeral-aksener-karslilara-hitap-etti-(14).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler