Müdür Düzgün: “Kars’ta 79 bin 873 kovanda, bin 277 ton bal üretiliyor”

Müdür Düzgün: “Kars’ta 79 bin 873 kovanda, bin 277 ton bal üretiliyor”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars’ta 79 bin 873 kovanda bin 277 ton bal üretimi yapıldığını söyledi.

Tacettin DURMUŞ / Kars Hakimiyet

Kars’ta ‘20 Mayıs dünya arı günü’ nedeniyle Arı Yetiştiricileri Birliğinin ev sahipliğinde etkinlik düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fuat İncesu; Arının ve balın öneminden bahsederek, Kars’taki bal üretimimin Türkiye'deki yerinden söz etti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin de arının dünya için öneminden bahsederek, desteklemelerin arttırılması talebinde bulundu.

Etkinlikte konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars’ta 79 bin 873 kovanda bin 277 ton bal üretimi yapıldığını söyledi.

Bakanlığın arıcılığa verdiği desteklerden bahseden Müdür Düzgün: “Her yıl 20 Mayıs tarihinde düzenlenen "Dünya Arı Günü" etkinlikleriyle, arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünyamız için taşıdıkları önemin hatırlanması ve bu konuda bir farkındalık oluşturulması önemlidir. Ayrıca düzenlenecek bu etkinliklerle Birleşmiş Milletler 2030 gündeminde tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin başarılmasına da katkı sağlayan biyoçeşitliliğin ve ekosistemin korunmasına dikkat çekilmesi hedeflenmektedir. Arıcılık diğer tarımsal faaliyetlere göre daha az sermaye ile yapılabilen ve kısa sürede kazanç sağlayan bir faaliyettir. Arıcılık tarla, bağ-bahçe ve hayvancılık gibi tarım işletmeleri içinde ikinci üretim dalı olarak yapılabilir.
Bilindiği üzere, arılar bitkisel üretimde bitkilerin tohum ve meyve üretebilmeleri için ihtiyaç duydukları tozlaşmayı sağlayarak ürün miktarı ve kalitesinde çok büyük artışlara neden olurlar.

KARS'IN FLORASI BİR BAŞKA

Kars yöresi; gösterdiği konum, jeolojik, morfolojik ve klimatolojik farklılıklar nedeniyle, ayrıca özel bitki varlığı florası nedeniyle kaliteli bal üretimi için son derece uygun bir yerdir.
Kars; sert bir iklime sahip olması nedeniyle ilkbahar ve yaz mevsimi geç gelmektedir. Bu sebepten dolayı diğer birçok yörede çiçeklerin bol olduğu devre geçtiğinde Kars en yeşil ve çiçekli dönemini yaşamaktadır. Dolayısıyla gezginci arıcılık için aranan bir yerdir.
Kars Balı; bu şöhretini yüksek rakımlı tepelerdeki soğuk iklim kır çiçeklerinden almaktadır. Bu çiçekler ağaçtan arınmış ve tarımın olmadığı mera ve yaylalarda yetişmektedir. Bu bölgeler çiçek balı yapımına çok uygundur. Ayrıca tarımda gübre kullanımın az ya da olmaması ve sanayileşme kirliliğinin olmaması nedeniyle Bal'da kimyasal madde bulunmayacağı anlamına gelir ki bu bal için çok önemlidir. Bu tarz ballar kristalize olma özelliğine sahiptir. Bu özellik saf çiçek balının bir özelliği olup balın genel yapısını kesinlikle bozmaz.

461 İŞLETMEDE 64 BİN 151 ADET KOVANA 641 BİN 510 TL DESTEKLEME ÖDENDİ

İlimiz bal üretiminde 2017yılı TUİK verilerine göre 79.873 adet Arılı Kovana sahip ve ürettiği 1.277 ton bal ile Türkiye Bal üretimi %1,1 pay ile 22. sıradadır. 2017 yılı Tarımsal Desteklemeler kapsamında "Aktif Arılı Kovan" destekleme ödemeleri İlimizde 461 işletmede 64.151 adet kovana 641.510,00 TL destekleme ödendi. Bakanlığımızca uygulamaya konulan
"Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 2016 ve 2017 yıllarında 44 genç girişimciye Arılı Kovan desteklemesi kapsamında 1.320.000 TL hibe verildi. Ayrıca "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında 12 üreticiye hazırladıkları proje kapsamında Arıcılıkla ilgili makine ekipman alımına 54.860 TL hibe verildi.'' Dedi.

Tören, İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün'e Kars arıcılığına olan katkılarından dolayı Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği adına Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Özkan Arslan tarafından plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Salonunda düzenlenen etkinliğe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Özkan Arslan, Denizbank Kars Şube Müdürü Habib Güzel ve diğer illerin arı yetiştiricileri birliği başkanları ile çok sayıda birlik üyesi katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler