Prof. Dr. Yunus Kılıç: “Karslı tereddüt etmesin”

Prof. Dr. Yunus Kılıç: “Karslı tereddüt etmesin”

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Bakanlığımız yeniden şekillendi ama Karslı tereddüt etmesin bu tür istihdama yönelik, üretime yönelik projeler ülkemizde olmaya devam edecek.” dedi.

Volkan KARABAĞ

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Bakanlığının özellikle gençlerin yetiştikleri alanda istihdamına katkı sunmaları, köylerini ve üretici vasıflarını kaybetmemek üzere çok çeşitli destekleri olduğunu söyledi.

Bakanlığın geçmiş yıllarda Genç Çiftçi Projesi, buzağı desteği, mazot ve tohum destekleri gibi desteklerinin öneminde değinen Kılıç: “Bildiğiniz gibi bakanlığımız adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Tarım ve Orman Bakanlığı oldu. Genç Çiftçi Projesi kapsamında Kars, kendi çapın da diğer illere göre daha fazla destek aldı. Bu ülkemizin, Hükümetimizin ve Bakanlığın hayvancılığı daha iyi yapan ve bu manada köylerde yetişen gençlerin bunu öğrenerek yetişmiş olan bölgelere yapmış olduğu pozitif bir ayrımcılıktan kaynaklanıyor. Kars ta bu yılda 238 kişi Genç Çiftçi Projesinden destek aldı. Gebe düve destekleri ile bu sayı bin 500’e yaklaştı.” dedi.

Söz konusu projelerin gençlerimiz yetiştikleri yerde üretici olmaları için, büyük şehirlere göç etmemeleri için önemli olduğunu da dile getiren Yunus Kılıç: “Bu projeler artarak devam edecektir. Bunun yanı sıra yine Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte Bakanlığımızın, Ziraat Bankası aracılığıyla yapmış olduğu kredilendirilen düve projemiz var. Bu proje kapsamında ülke genelinde 250 bin düve desteği vereceğiz. Yine Kars’ta da il çapına göre fazlasıyla yer bulacak bir projedir. Ayrıca 300 koyun projemiz vardı. Burada da Kars’ta yine şuanda son kararlar verilmek üzeredir. Kimlere bu desteğin verilebileceği, kimlerin tabiri caizse başa çıkabileceği, hangi köylerin arazisinin, merasının buna uygun olduğu, köyler tercih edilecek. İnsanların bu konuda bir birine sıkıntı vermeyeceği özellikli köyler seçilecek. Ve bir köylü geleneği olan, üretici geleneği olan, bunu en iyi bilen, biraz da tabiri caizse bu destekleri hak edecek ve döndürebilecek büyüklükteki ailelere bu destekler yapılacak. Amaç, Karslı daha fazla eski yıllarda olduğu gibi merasını, arazisini iyi bir gelire dönüştürsün. Köylerinde yaşamaya devam etsin, üretici olmaya devam etsin ve tabiri caizse büyük şehirlere göçüp üreticiliğini bırakmasın. Hem de oralarda ayrı şehirlere başka da yükler omuzuna yüklemesin. Bakanlığımız yeniden şekillendi ama Karslı tereddüt etmesin bu tür istihdama yönelik, üretime yönelik projeler ülkemizde olmaya devam edecek. Emin olun Kars’ta sayın Bakanımız Ahmet Arslan siyaseten Ankara’da ki bizim temsilciliğimiz ile beraber bunlardan çok daha fazla yararlanacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler