Türkiye'de saat şuan KAÇ? Saatler GERİ alındı MI? 28 Ekim 2018 Türkiye saati | ŞUAN SAAT KAÇ?

Türkiye'de saat şuan KAÇ? Saatler GERİ alındı MI? 28 Ekim 2018 Türkiye saati | ŞUAN SAAT KAÇ?

Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yaz saati sabit hale geldi. Yani saatler bugün 28 Ekim 2018'de Türkiye'de geri alınmadı."Kış saati" uygulaması ile ilgili karmaşa geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile sona ermişti.

Türkiye'de saat şuan kaç? Saatler geri alındı mı? 28 Ekim 2018 Türkiye saati | ŞUAN SAAT KAÇ? "Türkiye'de saat şuan kaç?" ve "Saatler geri alındı mı?" sorularının cevabı en çok arananlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye'de saatler geri alındı mı? sorusu uzun süre gündemi işgal etmişti. Son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yaz saati sabit hale geldi. Yani saatler bugün 28 Ekim 2018'de Türkiye'de geri alınmadı."Kış saati" uygulaması ile ilgili karmaşa geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile sona ermişti. Peki; saatler geri alındı mı? Şuan saat kaç? İşte, 28 Ekim 2018 Türkiye saati...Saatler geri alınacak mı? tartışması uzun süre gündemimizi işgal etmişti. Tartışmalar geçtiğimiz günlerde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile geride kaldı. Ancak, Avrupa'da bugün başlayan kış saati uygulaması nedeniyle kafa karışklığı hala devam ediyor. Peki; 28 Ekim 2018 yani bugün saatler geri alındı mı? Saat şu an kaç? İşte, 28 Ekim 2018 Türkiye saati...

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI?

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi. Söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 697 sayılı "Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun"un 2'nci maddesi gereğince karar verildi.

Alınan bu karar göre, saatler geri alınmayacak, kış saati uygulamasına geçilmeyecek. Yaz saati uygulamasına devam edilecek.

SAAT ŞU AN KAÇ?

Türkiye'de saatler geri alınmadı, ancak Avrupa ülkelerinde kış saati uygulamasına geçildi. İnternete entegre olan bazı teknolojik ürünlerde de saatler otomatik olarak geri alındı. Bu nedenle saatin şu an kaç olduğu büyük merak konusu haline geldi. Peki; saat şuan kaç?

SAATLER GERİ ALINACAK MI? CEVABINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

 ŞU AN SAAT KAÇ?
 

 

ŞU AN SAAT KAÇ?

 

 

2018 SAATLER GERİ ALINACAK MI? 
 Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan ileri saat uygulamasının devam ettirilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.  

 

TÜRKİYE ARTIK GMT+3 / UTC+3 ZAMAN DİLİMİNDE

GMT yani Greenwich Mean Time, başlangıç meridyeni olarak Londra'nın güney doğusundaki Greenwich banliyösünden alır. UTC ise eş güdümlü evrensel zaman olarak tanımlanır ve atomik olarak hesaplanır ve güneş zamanına göre hesaplananan GMT'den daha hassastır. Ancak GT ile arasındaki fark oldukça küçüktür ve günlük kullanımı etkilemez.

 

GMT+3 / UTC+3 ZAMAN DİLİMİNDE YER ALAN ÜLKELER

Türkiye yeni zaman dilimi ile artık aşağıdaki listede yer alan ülkelerle aynı zaman dilimine girmiştir.

Doğu Afrika: Belarus, Russia – Moskovo Zamanı, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Güney Sudan, Kenya, Komorlar, Madagaskar, Mayotte, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda

Arabistan: Bahreyn, Irak, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen
Doğu Avrupa: Bulgaristan, Estonya, Finlandiya (Åland dahil), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs (Ağrotur ve Dikelya dahil), Letonya, Litvanya, Moldova, Romanya, Ukrayna, Yunanistan
Orta Doğu: Filistin, İsrail, Lübnan, Suriye, Ürdün

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır'ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit'in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler